logo Veterinární klinika Zvířecí doktor
telefon

Rychlý kontakt
na recepci:
774226266

Nejbližší další službaMVDr. Alice ŠimkováAmbulance, 10.00–17.00


S nadílkou devíti štěňátek museli čivavě Haničce pomoci na klinice

S nadílkou devíti štěňátek museli čivavě Haničce pomoci na klinice

Akutní medicína je posláním. Tohoto hesla se drží zvěrolékař Jan Čučka. Kvalitní pohotovost ale nemůže vykonávat každý. Vyžaduje to nejen spoustu zkušeností a trpělivosti, ale i kvalitní vybavení a podmínky pro hospitalizaci. Dobrou zprávou pro všechny chovatele a majitele zvířat z Kladenska ale je, že v nouzi se s mazlíčky mohou obrátit na veterinární kliniku Zvířecí doktor přímo v Kladně-Dubí.

Nahlédnout do zákulisí akutní zdravotní péče o zvířata nyní můžete díky seriálu Kladenských listů a veterinární kliniky Zvířecí doktor.

V některých případech je možné akutní problém předpokládat. V součastné době veterinární klinika Zvířecí doktor spolupracuje s několika zkušenými a zodpovědnými chovateli. Díky včasné prevenci je tak možné některé zdravotní obtíže předvídat a majitele zvířat na ně připravit. Právě tak tomu bylo i u chovatelky čivav.

Čtyřletou čivavu Haničku přivedla majitelka na kliniku 29. den po připuštění na sonografické vyšetření, aby zjistila, zda je opravdu březí a mohla se připravit na předpokládaný porod. Po vyšetření doktor Jan Čučka zjistil, že Hanička opravdu bude maminkou. Přestože z hlediska vývoje štěňátek se vše zdálo v pořádku, znepokojující byl jejich počet. „U pejsků se i při kvalitním sonografickém vyšetření nedá vždy určit přesný počet potomků,“ vysvětluje doktor Čučka. „Haničce jsme jich přesto napočítali šest.“

Pokud by se jednalo o větší plemeno, nebyl by důvod k obavám, ale vzhledem k velikosti fenky bylo chovatelce doporučeno kontrolní sonografické vyšetření pár dnů před porodem. To proto, aby zdravotnický tým věděl, v jaké je Hanička kondici, jak se štěňátka vyvíjejí a zda je jejich srdeční aktivita v pořádku.

Na vyšetření tak fenka znovu dorazila 58. den po připuštění. Z vyšetření bylo zjištěno, že štěňátka se vyvíjejí, jak mají. Na ultrazvuku byly dokonce vidět jejich kostřičky stejně jako u lidských miminek a v pořádku byla i jejich srdíčka. Horší to bylo s Haničkou. Bříško měla tak velké, že se téměř nemohla pohybovat a ani její chuť k jídlu už nebyla zcela v pořádku, protože nenarození potomci tlačili na její žaludek. Porod se tak dal čekat každým dnem a majitelka se na něj zodpovědně připravovala. Protože pro fenku je vždy lepší, když si svá štěňátka odrodí doma v klidu a bezpečí, na které je zvyklá.

Za dva dny, pár minut před půlnocí, ale Haniččina chovatelka volala na kliniku, že fenka porodila první tři štěňátka. Poslední přitom přišlo na svět před dvěma hodinami a od té doby se nic neděje. V takovém případě je podle zdravotníků vždy třeba pečlivě zhodnotit situaci tak, aby fence převoz na kliniku spíše neuškodil a nepřerušil samotné pokračování porodu, což se v některých případech může stát. Vzhledem k počtu štěňátek a tomu, že fenka neustále tlačila, ale nedařilo se jí štěňátko vypudit, bylo na místě porod zkontrolovat v ordinaci.

Lékař si Haničku prohlédl, zjistil, že štěňátko uvízlo v porodních cestách a nešlo vytáhnout. Další znepokojující zprávou navíc bylo, že sonografické vyšetření ukázalo slabou srdeční aktivitu některých dalších pejsků. Nebylo už na co čekat. Důležité bylo zachránit nejen fenku, ale i štěňátka. Protože byla Hanička dost slabá a čekal jí operační výkon, ještě před odchodem na sál musela být napojena na infuze a nakojila už narozená štěňátka, která pak putovala do inkubátoru.

„Při každém císařském řezu by měla být anestezie co nejšetrnější a zákrok co nejrychlejší, vzhledem k tomu, že uspáváme nejen fenku, ale i štěňátka.“ říká Čučka. Po otevření doktor vyjmul z dělohy první štěňátko a podal ho sestřičce. Jejím úkolem bylo potomka vybalit z obalů, rozdýchat ho, osušit a ošetřit pupeční pahýl. Poté, co je štěňátko samo schopné dýchat, může putovat do inkubátoru. Vše ale musí proběhnout velmi rychle, aby se neudusilo.

Překvapení na sále bylo veliké. Postupně doktor Čučka vytáhl šest štěňátek a sestřička musela všechny rychle ošetřit a ještě doktorovi pomoci se sešitím operační rány.

Krátce po jedné hodině bylo po všem. Hospitalizovaná Hanička se budila a její potomci odpočívali v inkubátoru. „Stáli jsme s doktorem u inkubátoru, pozorovali devět zdravých štěňátek a představovali si, co tomu asi Hanička řekne, až se probudí,“ vzpomíná sestřička.

V dalším dílu seriálu se čtenáři Kladenských listů dozvědí příběh Bárta, nemocného kardiaka.

Tento článek vyšel 30. května 2012 v Kladenských listech

Jan Čučka, 8. 6. 2012
přečteno: 4414/5903×

Vložit komentář Vložit komentář