logo Veterinární klinika Zvířecí doktor
telefon

Rychlý kontakt
na recepci:
774226266

Nejbližší další službaMVDr. Alice ŠimkováAmbulance, 10.00–17.00


Nová technika opravy prasklého křížového vazu

Nová technika opravy prasklého křížového vazu

Porušení či přetržení předního křížového vazu se projevuje akutním kulháním na jednu z pánevních končetin, kdy pejsek není schopen končetinu správně zatížit.

Je to dáno tím, že přední křížový vaz u zdravého pacienta drží kloubní plochy u sebe a pokud je porušený, plochy „jezdí“ patologicky a to způsobuje neschopnost pacienta se o končetinu správně opřít.

Na naší klinice jsme začali používat novou techniku zvanou MMP. Neřeš se zde vlastní „oprava“ vazu, ale mění se působení sil na určité části kolenního kloubu. Tato technika spočívá ve vložení speciální titanové houbičky do přední části holenní kosti k úponu čéškového vazu.

Tím se mění sklon a úhel tibiálního plata (spodní plocha kolenního kloubu). Díky tomu dochází k neutralizaci sil působících na kolenní kloub bez „opravy“ vazu přímo.

Ohromnou výhodou této techniky je to, že pacient je schopen po zákroku končetinu opatrně zatěžovat téměř okamžitě. Je potřeba myslet na to, že implantát je umístěn do kosti, která se musí „naříznout“ a hojení probíhá jako po zlomenině.

Součástí zákroku je artroskopická revize menisků. Implantát zaroste do kosti a zůstává tam po zbytek psího života. Pacient po operaci musí chodit opatrně cca 4 týdny na vodítku a pak se může zapojovat do normálního pohybového režimu.

Nesmírnou výhodou tohoto systému je neutralizace sil, které patologicky působí na kolenní kloub.U středních a větších plemen psů se dnes ještě často používané metody (extrakapsulární stabilizace) jeví jako nevhodné. Techniky, které jednostranně utahují část kloubu, vedou k doživotní změně konformace a případnému rozvoji artrózy.

Naše pracoviště je prvním v ČR, kde se tato technika používá. Chcete-li získat více informací ohledně ruptury křížového vazu a případného chirurgického zákroku, kontaktujte prosím naši recepci.

Jan Čučka, 5. 11. 2012
přečteno: 9943/13848×, 1 komentář

Vložit komentář Vložit komentář

Dagmar Koberová | 17. 10. 2013 23.49 hod. | 77.240.97.xxx
Dobrý večer, moje fena cane corso – italský pes, 5 roků je po operaci přetrženého předního křížového vazu, nyní skoro 3tí měsíc po operaci jí v noze slyšitelně praská, chodím s ní na vodítku, co krok, to slyšitelný značný praskot. Děkuji za odpověď Mgr. D. Koberová