logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 13

Dobrý den,mám rok starého osmáka,je to asi 14 dní co se mu ne jednom oku oběvil bíly flek.......co by to mohlo být a co s tím?? Děkuji moc,s pozdravem R.Z.

Jan Čučka

Dobrý večer,

může to být vřed na rohovce. Na dálku se to posoudit nedá. Doporučuji oftalmologické vyšetření.

Jan Čučka

Dobrý den,

Máme roční yorkšíří slečnu a bylo nám řečeno, že má zřejmě šelest na srdci. Chtěla jsem se zeptat, zda na vaší klinice provádíte RTG vyšetření ? A kolik by toto vyšetření stálo? A popřípadě objednací lhůtu?

Mnohokrát děkuji za odpověď.

S pozdravem

Kateřina Bůžková

Jan Čučka

Dobrý den,

RTG vyšetření samozřejmě provádíme.Cena vyšetření je cca 400 Kč. Pro posouzení srdeční činnosti je lepší echokardiografické vyšetření, které také na naší klinice provádíme. Objednací lhůta v případě nutnosti je do 24 hod.

Jan Čučka

Kulhání

Dobrý den,

chtěla bych Vás poporosit o radu. Máme 5 měsíční štěně NO,

váží asi 27 kg, krmíme Happy Dog a přidáváme přípravek na klouby.

Pejsek je velice temperamentní, v sobotu běhal a hrál si ve sněhu

a když jsme ho brali domu začal kulhat. Nedošlapoval na přední

packu, když jsme mu nohu prohmatali,nekňučel jen bylo vidět, že

je ten den klidnější a spíše polehává, druhý den už byl čilejší

a následující den už nebyl k udržení, ale pořád na tu nohu kulhá.

Můžete mi poradit jestli máme ještě počkat, nerada bych něco zanedbala.

Děkuji moc za odpověď

Jan Čučka

Dobrý den,

s velkou pravděpodobností se jedná o růstové onemocnění (panostitidu). Tento problém se projevuje bolestivostí dlouhých kostí a různým stupněm kulhání na jakoukoliv končetinu. Bylo by vhodné trošku přizpůsobit krmení. V případě, že kulhání neustoupí je dobré to řešit medikací.

Jan Čučka

oko

Dobrý den pane doktore,

naše dvouleté morčátko má zánět kořene zadního zubu, tlačí mu na oko, kvůli bolesti nejí. Podle rad veterináře ho krmíme stříkačkou a čekáme pár dní, jestli zaberou podávaná antibiotika Bayhil. Pokud ne, budeme se muset rozhodnout zda ho nechat operovat skrz očičko. Nevíme nakolik je tato operace obvyklá a zda to není pro zvířátko spíš trápení. Rád bych se Vás zeptal na Váš názor ohledně tohoto typu operace a zda neexistuje i nějaké jiné řešení. Moc Vám děkuji.

Jan Čučka

Dobrý večer,

periapikální absces, což je asi příčina Vašeho problému, je u hlodavců častý problém. Zákrok nebývá nutné provádět „skrz oko". Řešením může být kyretáž (chirugické oškrábání) změněné tkáně nebo vytržení zubu. Antibiotika do těchto míst pronikají špatně a pomalu. V případě, že se morče rychle nezačne samo krmit, je prognóza problému nepříznivá.

Jan Čučka

Kůže

Dobrý den,máme pejska pražskýho krysaříka a najednou z ničeho nic se mu na pravé straně zad objevilo kolečko a má tam úplně maličko chloupků.mohl by ste mi poradit prosím co by to mohlo být nebo znamenat?

Jan Čučka

Dobrý den,

na dálku se dermatologický problém vyřešit nadá. Je třeba zjistit, zda se pejsek drbe, či ne. Udělat mikroskopické vyšetření kožního seškrabu na vyloučení parazitů. Dále odlišit zda se jedná o plíseň či bakterie. Dle výsledků začít léčit. Nebo zjistit, že je to pouze lokální problém třeba mechanického původu a že se to vyléčí samo, jakmile doroste srst.

Jan Čučka

Odčervení

Dobrý den,měla bych dotaz kolik stojí přibližně první odčervení u štěnátka a poté další odčervení?Děkuji za odověď.

Jan Čučka

Dobrý den,

cena odčervení záleží na hmotnosti zvířátka. Pokud je to prcek pod 1 kg je lepší aplikovat pastu (cena řádově 150 kč). Pokud je štěňátko větší lze aplikovat tablety (cena cca 30 Kč).

Jan Čučka

cukrovka u kočky

Dobrý den, pane doktore,

naší 13leté kočče byla nedávno diagnostikována cukrovka (na základě vyšetření krve a moči), poměrně vysoké hodnoty – 33. Zatím jsme nasadili dietu Hills w/d, máme připravený caninsulin (doporučená dávka 2 jednotky 1x denně) k aplikaci se chystáme, ale mám obavy, aby nenastaly komplikace.

S paní doktorou jsme se dohodli na aplikaci 1x denně, a to večer (plánuji ve 21 hodin, protože z práce chodím kolem 20 hodiny), protože kočička celý den spí a je aktivní večer. Mám trochu obavy ohledně pravidelnosti krmení, protože je zvyklá jíst prakticky celý večer, nikdy se nenají najednou nebo nadvakrát hodně, tak nevím, zda to nebude vadit. Nevím, za jak dlouho po tom, co se poprvé nají, jí injekci píchnout a zda je důležité, kolik toho před 1. injekcí sní, protože jak jsem psala, jí průběžně po malých dávkách celý večer. Naposledy jí většinou dáváme najíst k ránu, kolem 5,6 hodiny a pak jí celý den nevidíme (spí), vylézá až kolem 18 hodiny (někdy dříve). Také nevím, pokud by se někdy vzbudila dříve odpoledne (což se občas stává) a chtěla najíst, zda jí můžu dát jídlo nebo zda vždy až večer, aby byla aspoň nějaká pravidelnost. Dieta jí moc nechutná (ve srovnání s normálním krmivem se mi zdá, že jí v častějších dávkách i z tohoto důvodu – předtím jedla také tak, ale většinou třeba snědla větší množství konzervy nebo granulí najednou než teď). Mohl byste mi poradit, jak nejlépe postupovat? Lékařka doporučila začít s aplikací inzulinu o víkendu, abychom měli kočičku pod kontrolou.

děkuji

pěkný den

Jarka Nováková

Jan Čučka

Dobrý večer,

pravidelnost krmení a aplikace inzulínu je v případě léčení cukrovky dosti důležitá! Dieta w/d se dá nahradit m/d, která je trošku chutnější.… V každém případě kočka musí jíst, takže když jí nebude chutnat dieta, krmte zatím normálně. Obecně platí, že se zvíře po aplikaci inzulínu nějakou dobu sleduje. Ve většině případůů se inzulín aplikuje ráno. Pokud má vysoké hladiny krevní glukózy je dobré udělat i biochem vyšetření krve a případně aplikovat infuze jako řešení přidružených metabolických problémů. Dávka inzulínu závislá na hmotnosti. Nejsem si jist, že 2 jednotky jsou dostatečné množství.

J.Č.

Jan Čučka

očkovaní

Dobrý den chtěla bych se jen optat kolik stojí tak břibližně první očkovanií u štěnátek.Děkuji za odpověď

Jan Čučka

Dobrý večer,

první vakcinace vyjde cca na 300 Kč i s očkovacím průkazem.

Jan Čučka

kastrace

Dobrý den,máme tří a půl letou labradorku,chováme ji v panelovém bytě.Nechceme,aby měla štěňata,zajímal by mne váš názor na kastraci Děkuji za odpověď.

Jan Čučka

Dobrý večer,

ze zdravotního hlediska kastraci vřele doporučuji. Je třeba myslet na to, že fenka po kastraci bude mít drobný sklon ke tloustnutí. Proto je dobré jí po zákroku krmit vhodným krmením a zabezpečit dobrý pohybový režim.

J.Č.

Jan Čučka

krev na stolici

Dobry vecer , mame britskeho kocourka stary 7,5 mesicu vypada zdrave brisko ma mekke ale na dvou stolicich mel cerstvou cervenou krev, zere granule a hodne pije, stolice neni moc tvrda a chodi pravidelne bez zjevnych obtizi.

nemuzete nam poradit, jestli zkusit odcervit nebo navstivit veterinare, odcerveni naposledy 09,09,09.

Jan Čučka

Dobrý večer,

v každém případě by bylo vhodné kocourka znovu odčervit. V případě, že stolice nebude stále kvalitní, je vhodné trus vyšetřit jak parazitologicky, tak chemicky a dle nálezu případně léčit problém, nebo pouze upravit stravu.

J.Č.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1