logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 18

kastrace s gastropexí

Dobrý den pane doktore,chodím k vám s Německou dogou Lexi a jelikož mám v hlavě při každé návštěvě vaší ordinace spoustu otázek tak se pravidelně zapomenu na něco zeptat a tak jsem zvolila raději tuto formu.Mám v plánu u vás nechat Lexi vykastrovat,původně jsem to plánovala před prvním háráním,ale bohužel mi dneska začala hárat a tak se chci zeptat za jak dlouho po skončení hárání je vhodné fenku vykastrovat.Pak by mě zajímalo jestli by při jedné narkotizaci šla provést kastrace zároveň s gastropexí, když jak jsem se dočetla provádíte kastraci miniinvazivní technikou a popřípadě o kolik bude operace dražší oproti ceně za kastraci.Opravdu je jizva po kastraci miniinvazivní technikou jen cca 1cm,jak jsem se dočetla ve vaší poradně.Moc děkuji za odpověď V.F.

Jan Čučka

Dobrý den,

kastraci lze provést zhruba 3 týdny po skončení hárání, pokud nebude mít falešnou březost. Musíte si vybrat zda budete chtít provést kastraci miniinvazivní technikou, kdy je rána u dogy cca 2,5 cm. Nebo provést operaci klasickým způsobem, kdy je rána zhruba 7 cm a tu spojit s gastropexí. Navýšení ceny s gastropexí je cca o 1000 Kč.

Jan Čučka

Otok mozku

Dobrý den,pane doktore chtěla jsem se zeptat,máme jorkšíra štěně(fenku),před týdnem nám spadla,tak jsme byli na veterině oni jí píchli injekci a řekli,že musí být v klidu to jsme dodrželi,ale po týdnu se začala motat a byla slabá,u doktora nám řekli,že má asi otok na mozku a že by jsme museli doPrahy na rentgen který stojí 15 000kč.Je to opravdu jediná šance jak psa zachránit,nebo exituje nějaké lacinější vyšetření,které by potvrdilo,že je to opravdu otok na mozku.A jak se takový otok léčí a dá se vůbec léčit? děkuji za odpověď Jandurová

Jan Čučka

Dobrý den,

pokud má pejsek týden otok mozku, tak je ve vážném stavu. Existuje určitý terapeutický plán, který se v těchto případech dodržuje. Zmíněné vyšetření je asi magnetická rezonance, která je schopna problém diagnostikovat. Vyšetření pejska ale nevyléčí.… V každém případě by pejsek měl být léčen agresivněji než pouze klidem.

Jan Čučka

Varle v třísle

Dobrý den pane doktore,

chtěl jsem se zeptat. Máme 2 letého psa čivavy. Zjistitl jsem, že má jedno varle umístěné v třísle, které je dobře nahmatatelné. Je nutné s tím něco dělat? V případě operativního odstranění bude moci být použit ke krytí? Když se to nebude řešit operativně, tak jsou zde nějaká rizika v budoucnosti? Děkuji za odpověď.

Jan Čučka

Dobrý den,

varle v třísle může být problémem pro pejska ve vyšším věku. V třísle je vyšší teplota než v šourku a verle tím může být stimulováno k patologickým procesům. Pejsek je plodný, ale v žádném případě není chovný! Doporučuji varle z třísla chirurgicky odstranit. Tím zabráníte případným problémům u staršího peska.

Jan Čučka

Kastrace před prvním háráním

Dobrý den,

Chci nechat svoji fenku vykastrovat ještě před prvním háráním. Slyšela jsem, že po kasrtraci mohou přibrat na váze. Prosím o Váš názor a zkušenost.

Dekuji R. L.

Jan Čučka

Dobrý den,

každá fenka po zákroku malinko přibere. Je to hodně o krmení a pohybovém režimu. Když se o to budete dobře starat, přírustek na váze je minimální. Pokud nachcete štěňata, kastraci doporučuji.

Jan Čučka

anální váčky

Dobrý den pane doktore, mám dva roky starou čivavu pejska.Už od jednoho roku začal mít problémy s análníma žlázkama.Nejdříve mu to mačkali venkem a problémy se opakovaly tak po čtyřech měsících,pak po přestěhování jsme změnily vetrináře a našli paní doktorku , která mu to vymačkavá nejprve z venčí a potom i zevnitř.Že je to lepší a je fakt , že má vždy ty anální žlázky plné.Ale teď je má ucpané každý měsíc, začne si válet zadeček po zemi a pořát si ho očichává.Tak hned jedeme , protože jsme to jednou neřešily a pejsek dostal zánět a bylo to horší , jen je divné proč je má ucpané tak často.Přešli jsme i na krmení granulkama Royal pro čivavy.Ale stále se to opakuje.Prosím poraďte mi proč to má tak často a jestli nehrozí s tak častým vymačkáváním análních žlázek nějaká rakovina ap. Děkuji Vejchodová

Jan Čučka

Dobrý den,

u některých pejsků je zúžený vývod análních váčků. To může být jednou z příčin častého přeplňování. Váčky se musí vymačkávat podle potřeby. Pokud jsou s váčky časté problémy, existuje možnost chirurgického odstranění.

Jan Čučka

kastrace

Dobrý večer pane doktore,

máme skoro 12letou fenku trpasličího pudla, je čilá, žádné závažné zdravotní problémy nemá. Máme problémy při hárání – chce chodit více ven, chodíme s ní i 2x do hodiny třeba tři týdny v kuse, kolikrát i v noci, a to je trošku „psycho". Fenka jinak štěká a je neodbytná. Pokud nehárá, venčíme cca každé 3 hodiny. Ráda bych se Vás zeptala, zda by byla možná ještě kastrace a jaká by byla rizika? Neradi bychom fence ublížili.

Děkuji za odpověď. J.M.

Jan Čučka

Dobrý den,

kastrace je možná i ve vyšším věku. Je potřeba udělat základní předoperační vyšetření – biochemický a hematologický rozbor krve, EKG. V případě, že bude vše v normálu, šetrná inhalační anestezie by neměla být problémem.

Jan Čučka

Diabetes u kočky

Dobrý den, pane doktore,

mám dotaz ohledně cukrovky u 13leté kočky. Ze začátku (diagnostikováno v prosinci) měla hodnotu kolem 33, nasadili jsme caninsulin – pícháme jednou denně – začínali jsme na 1 jednotce, nyní jsme na 6 a poslední naměřená hodnota byla 29 (už jsme měli ale také na jednom měření 24). Paní doktorka říkala,že by možná bylo dobré vyzkoušet jiný typ inzulinu, na který by kočka lépe reagovala. Myslíte, že by bylo lepší zkusit jiný typ inzulinu nebo jít cestou zvyšování jednotek, až k nalezení optimální dávky?

děkuji

pěkný den

Jarka N.

Jan Čučka

Dobrý den,

některé kočky jsou na Caninsulin rezistentní. Léčení cukrovky může být složitější. V některých případech je dobré léčbu inzulinem doplnit i o infuze. Dávky inzulínu jsou dané v nějakém rozmezí.

Jan Čučka

Nadměrné pití

Dobrý den pane doktore. Mám 11 letého pudlíka (nedávno jste mu odstranil zubní kámen :) ) , ale v posledních týdnech velice často pije, v takovém množství nikdy nepil. S ústní vodou by se dalo říct, že je to ku prospěchu, ovšem trošku se obávám toho, aby nadměrné pití nesignalizovalo případné zdr.problémy (ledviny, cukrovka atd.) Mohl byste na dálku poradit? Děkuji velice, Konečný

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji biochemické vyšetření krve. Tím jsme schopni odhalit nějaký počínající problém – játra, ledviny....

Jan Čučka

Klouby

Dobrý den,máme 7-leteho labradora,který poslední 3 měsíce začal kulhat.Kulhá jen chvíli,když se po delším ležení postaví na nohy.Může se jednat o artrozu?Vypadá to na přední pravou tlapku.O úraz nejde určitě.Je tedy možné postižení nějakým degenerativním onemocněním kloubů?

Jan Čučka

Dobrý den,

s velkou pravděpodobností se může jednat o kloubní degenerativní onemocnění. Labrador má velký sklon k tomuto problému. Doporučuji ortopedické vyšetření včetně RTG vyšetření.

Jan Čučka

Epilepsie

Dobrý den,

mám doma tříletou fenku yorkšírského teriéra. Asi před půl rokem se začaly objevovat záchvaty epilepsie a protože se objevovaly každý den, nebo maximálně každý druhý den, dostaly jsme léky – Pheneamal (bere čtvrtku večer) a už je pejsek v pohodě.

Můžete mi říct Váš názor na štěnátka u takové fenky?

Štěňátka jsme chtěli, ale určitě ne za každou cenu. A je pravda, že fenka, která nemá štěňátka je ve stáří agresivnější?

Jan Čučka

Dobrý den,

epilepsie je z části geneticky fixovaná. Z tohoto důvodu mohou mít štěňata dispozici pro epilepsii. Nejsem zastánce chovu na epileptických fenách. Fenka, která neměla štěňata, nebývá agresivnější ve vyšším věku.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1