logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 27

Bulka

Dobrý den, prosím o konzultaci. Máme 9 letou fenu hovawarta, která nikdy neměla štěňata. Na  mléčné žláze vedle struku se jí udělala bulka,která se během hárání a faleš. březosti zvětšila asi na cca 3cm. Náš pan doktor (malá venkovská praxe) navrhl bulku operativně vyndat, ale bez následné kastrace.Ze svého okolí a odborné literatury vím, že se tyto stavy u starších fen řeší právě i kastrací , aby se co nejvíce zamezilo případným recidivám. Nyní váhám, zda ji mám nechat odstranit pouze bulku, nebo ji objednat rovnou na jiné pracoviště, kde by ji i vykastrovali a vše proběhlo pod jednou narkozou. Jinak je fenka zdravotně v pořádku, na svůj věk je velmi čilá, pohyblivá a štíhlá.

Děkuji za radu. J.K.

Jan Čučka

Dobrý den,

medicínsky lépe je rozhodně provést kastraci dohromady s odstraněním bulky. Je třeba zhodnotit všechny souvislosti. V některých případech je odstranění bulky postačující. O všem by měl rozhodnout Váš ošetřující lékař. Rozhodnutí je na Vás.

Jan Čučka

Kýla

dobrý den,chtěla bych vás poprosit o váš názor-pejska napadl pes a pokousal ho,okamžitě jsme jeli na veterinu,kde ho zrengenovali,vzali krev...ihned ho operovali-zjistili,že prý šlo o akutní kýlu(po útoku mu netkla žádná krev,jen měl viditelnou bolestivou měkkou bouli na pravé straně břicha),operace se zdála,že se zdařila,bylo nám řečeno,že jsme měli velké štěstí,že to bylo to nejlepší co se mu mohlo stát,3h.po operaci nám ho předali domů,pejsek se zdál být v pořádku po celé 3dny,jen se nám nezdálo,že stále zvrací,pouze pije,jídlo odmítal,dostali jsme k podávání tekutou stravu v plechovce,kterou jsme mu měli dávat stříkačkou,což jsme také dělali a dávat vodu po troškách,to bylo vše co nám bylo řečeno ohledně pooperační péče o psa,mysleli jsme,že by mu ale mohli dát výživu do žíly,když pořád zvracel,tak 3denně,hned jak se trochu víc napil,o tom ale nepadlo ani slovo,při poslední kontrole nám bylo řečeno,že pejsek vypadá dobře ať příjdeme za 10dní na vyndání stehů,hned den potom,to byl 4den po operaci pejsek začal k večeru trochu naříkat,pořád chodil z místa na místo,celý den nečůral,mysleli jsme,že se mu hojí ta rána a večer šli spát,ráno6-7h.potom,kdy jsem ho uložila vedle v pokoji,kde bylo 21stupňů,jsme ho našli skoro polomrtvého,težce podlchlazeného,okamžitě jsme ho odvezli na veterinu,tam zjistili,že má neměřitelnou teplotu a je v hrozném stavu,okamžitě ho hospitalizovali,prý mu dali teplé infuze......po asi 1h.mu naměřili 33,8,nicméně pejsek po 4hod.dostal silné křeče na které nezabírali léky a nakonec mu selhalo srdíčko-to nám bylo sděleno,zemřel,to byl 5den po operaci. Myslíte,že by jste mi mohl říci váš názor,co se mohlo pejskovi stát,že umřel,když se jevil ,že se zotavuje a najednou takhle rychle odešel,že mu nebylo ani pomoci? myslím,že jsme něco přehlédli,že jsme měli kontrolovat nějaké příznaky,které nám mohli pomoci zpozorovat nějaké možné komplikace,což nám ale nikdo neřekl,podali nám to jako banální věc a tím nás uvedli v omyl,z hrůzou jsem na internetu zjistila,ale až po uhynutí pejska,že to vůbec banální věc nebyla a že se pejsek měl více sledovat,mám velké výčitky a myslím si,že na tom mám svůj podíl!!! mockrát děkuji za vaší případnou odpověď,Rajská

Jan Čučka

Dobrý den,

asi nejsem kompetentní pro hodnocení případu bez znalosti detailů. Po žádném zákroku by pejsek neměl 3 dny zvracet. Je otázkou, co mohlo být poškozeno za další orgán, případně orgány.

Jan Čučka

nechutenství

Dobrý den.

Máme čtrnáctiletého poloperského kocourka. Na začátku týdne přestal jíst, jenom pije. Byli jsme s ním u veterinářky a ta mu dala injekci na zvýšení chuti k jídlu a něco na uzliny(tu dostává už třetí den). Přijde nám, že by i chtěl jíst,ale jako kdyby měl něco v krku,i mu tam tak ňák chrčí. Už dlouho nezvracel chlupy,je možné, že je to kvůli tomu? co se s tím dá dělat? co začaly problémy, tak mu dáváme každý den bezo-pet.

Jan Čučka

Dobrý den,

asi by bylo dobré udělat nějaká zobrazovací vyšetření a případně zkontrolovat orgánové funkce. Nejsem si jistý, že pasta na bezoár bude na léčbu stačit.

Jan Čučka

Močení

Dobrý den,pane doktore,moc děkuji za radu ohledně falešné březosti,fenka už je v poho.Dnes prosím o radu,týkající se našeho kocoura.Je to skoro desetiletý,vykastrovaný obyč.mourek a je to asi týden co nám začal dělat všude loužičky.zdá se mi také,že o trořku víc pije,resp.dřív by se špinavé vody nenapil a teď je mu to jedno.V záchodku má pořád stejný druh pilin.Moc děkuji za radu

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji vyšetřit moč a krev na základní biochemické parametry. Může se jednat o pouhé zánětlivé změny nebo o funční problém v ledvinách či močovém měchýři.

Jan Čučka

kůže

Dobrý den.

Mám Briarda ,přestal jsem jezdit na výstavy tak jsem ji před rokem ostříhal a chlupy v pohodě dorostly ,ted v létě jsem zas ostříhal a chlupy jí nerostou má holé boky a na zádech u ocasu.

Děkuji za radu

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji základní dermatologické vyšetření a kontrolu funkce štítné žlázy a dalších hormonů.

Jan Čučka

Kočičí koronavirus

Dobrý den,

adoptovali jsme kocourka z útulku, jelikož ze začátku marodil (rýma, slabší nález na plicích) nechali jsme ho otestovat na FIP.

Byl nám sdělen nález středně pozitivní. (krevní odběr byl posílán do laboratoře)

Bylo nám vysvětleno, že to znamená, že se setkal s koronaviry. Nic víc. Vzhledem k tomu, že máme další kočky, potřebuji se dopátrat zda ho můžu mezi ně pustit, bez rizika případné nákazy. ???

Slyšela jsem, že jde udělat ještě test stolice, který prokáže, zda koronaviry zvíře vylučuje. Případně prosím o zprávu zda je možné tento test provést ve Vaší ordinaci. Pokud by zvíře vylučovalo tedy koronaviry, lze přeléčit ???

Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

kočičí koronavirus způsobuje většinou průjem u mladých koček. V osmdesáti procentech zvířata prodělala toto onemocnění. V malém množství případů dochází k mutaci tohoto koronaviru na formu, která zpúsobuje FIP. Není dostupný test, který by prokázal zda se jedná o koronavirus, který vyvolává průjem nebo FIP. Hodnocení výsledů musí být vždy s přihlédnutím na klinické příznaky kočky. Zvířata, která mají FIP jsou smrtelně nemocná. Pokud je Vaše kočka klinicky bez příznaků, nemusí pozitivní test na kočičí koronavirus nic znamenat.

Jan Čučka

SALÓN

Dobrý den ,chtěl jsem se zeptat zda plánujete do budoucna mít u Vás na klinice i nějaký salon pro psy s léčivýma koupelema a úpravou pejsků?

děkuji za odpověď Kučera

Jan Čučka

Dobrý den,

salón zatím neplánujeme. Zaměřujeme se na zdokonalení léčebných a diagnostických metod. Již brzo vylepšíme endoskopickou sestavu. Na cestě je nový ultrazvuk a artroskop.

Jan Čučka

Chování

Dobrý den, nastal nám doma velký problém. Máme čtyřletého křížence z útulku a ročního bernského salašnického, celou dobu bylo jejich soužitý bezproblémové ale v poslední době na sebe téměř každý den vyjíždí a i si do krve ublíží (natržené ucho apod.). Ale jinak se mají rádi, neuděljí bez sebe krok atd.. Jsme zoufalí, je nějaká možnost jak to zlepšit?

Jan Čučka

Dobrý den,

s velkou pravděpodobností si potřebují upravit vtahy v rámci smečky. Asi to není dobré uměle regulovat. Jedem pes ve smečce musí být vůdce. Ten druhý musí přijmout tuto pozici. Občas si, ale snaží pozici vylepšit....

Jan Čučka

Tumor

Hezký den,

již od včerejška hledám stránky, kde bych se mohla nezávazně zeptat na náš problém. Mám cca 14ti letého křížence. Již kolem dvou let ho léčím s vodou na plicích. Má slabší srdíčko. Bere Hydrochlorothiazid + Enap 5 1-0-1. Má bradavičku na noze, kterou si hodně kouše, tak jsem s ním místo ke své lékařce zajela výjimečně na kliniku. Tam mi řekli, že je veliká, že to odstranit půjde jen v narkoze, přičemž jsem zásadně proti uspávat takhle starého pejska, kardiaka. Dostal tedy límec, ale zjistila jsem, že s ním neumí pít. Zatím mu dávám pít sama, ale bývají dny, kdy jsou pejsci doma sami třeba téměř celý den. Další věc je, že jsem ho včera nechala poprvé osnímkovat RTG a zjistili mu velký tumor plic. Navrhli operativní odstranění samozřejmě v anestezii. Pejsek, žere, je aktivní, průjem nemá (jen občas), teploty nemá, jen kašle, ale to pouze po podání prášků. Ze spaní se nebudí. Vypadá šťastně. Venku lítá jak blázen s tím druhým pejskem co máme. Chci mu zajistit klidné dožití a ne ho nechat umřít někde na stole. Rozhodla jsem se, že ho za měsíc vezmu na další RTG a když tumor nebude růst, že ho nechám být. Myslíte, že jsem se rozhodla dobře?

Jan Čučka

Dobrý den,

je třeba se rozhodnout, zda jste schopna zajistit klidné a bezbolestné stárnutí, když nic dělat nebudete. Pokud by mu zákrok mohl pomoci zlepšit život a také ho prodloužit, je třeba brát v potaz i tuto variantu. Bez dalších souvislostí se velice špatně radí. Bohužel i sebelepší vyšetření nezajistí hladký průběh případného zákroku.

Jan Čučka

Vakcinace

Dobrý den,sice jsem si přečetla,že Rabisin je již schválen na tři roky,ale pro uklidnění se stejně ještě zeptám-mám patnáctiletého voříška,očkován Rabisinem byl loni v červenci,s druhým psem jdu na vakcinaci v polovině října.Voříška vezmu sebou-mám strach,že došlo k prodlevě,nevadí to?

Děkuji a přeji hezký den,O.P.

Jan Čučka

Dobrý den,

Rabisin je opravdu schválen na 3 roky. Z prodlevy nemusíte mít strach.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1