logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 29

Jaterní zkrat

Dobrý den pane doktore

Chtěla jsem se zeptat na nemoc – jaterní skrat.

Jeli – to nemoc dědičná a po případě zda je možné preventivní vyšetření na tuto nemoc.

Bohužel stále častěji se dozvídám – o nemocných jorkšírkách v horším případě že na tuto nemoc zemřeli.Zajímalo by mě zda toto plemeno je více touto nemocí zatížené – mám na mysli – Jorkšírského teriéra.

Děkuji Jonášová

Jan Čučka

Dobrý den,

yorkšír je jedno z  více disponovaných plemen tímto onemocněním. Jedná se patologické propojení cév. Preventivní vyšetření se neprovádí. V případě podezření na tento problém existují krevní testy, které mohou napomoci. V některých případech je patologický průběh cévy viditelný ultrazvukem, ale to je velice komplikované.

Jan Čučka

potkan

Dobrý den,mám malého potkánka 3 mesíčního,byl zdravý ale teď se mu objevilo něco na očičku,bojím se aby to nebylo něco vážného.Ten flíček je světlejší barvy.A ještě jen kvůli drápkům jestli je mám nechat stříhat či dát do klece něco na broušení.....Děkuji za radu

Jan Čučka

dobrý den,

problém na oku může být poranění rohovky. Doporučuji návštěvu Vašeho veterinárního lékaře. Při té příležitosti se mohou ostříhat i drápky.

Jan Čučka

Ochrnutí

Dobrý den, moje fenka (malá rasa, kříženec) již třetí den jen leží a už ani hlavu nezvedne. Začalo to tak, že nejprve začla pokulhávat, další den převážně ležela a k večeru už se neudržela na zadních nožkách, k tomu měla nafouklé bříško, přišlo mi, že se nemůže vyprázdnit, tak jsem jí dala mléko, aby se vyprázdnila a nepomohlo to, dala jsem antibiotika, vypadalo to, že se lepší, ale další den už se nemůže postavit vůbec (i přední nožičky jsou jako kdyby byli ochablé), ale bříško už nafouklé nemá, dneska už sotva zvedla hlavu a přijde mi, že má oteklý krk. Sahala jsem na nos a dnes ho má teplý a suchý. Nevím si rady.

Jan Čučka

Dobrý den,

v každém případě nedoporučuji nic ponechávat náhodě a vyhledat rychle odbornou pomoc. S velkou pravděpodobností je to nález neurologický a řešení by mělo být rychlé. Antibiotika v tomto případě nemusí mít žádný efekt.

Jan Čučka

Rýma

Dobrý den mám 13 letou kočku která chodila ven nyní jsem se přestěhovala do nového bytu a ven jí nepouštím po měsíci začala kočka prskat popotahovat a ted jí už létají z nosu i nudle trvá to taky přibližně 1 měsíc nevím jak ji pomoci děkuji za radu Milena

Jan Čučka

Dobrý den,

bylo by dobré udělat aspoň základní vyšetření, případně kultivaci a na základě výsledků začít léčit.

Jan Čučka

Kastrace

Dobrý den, máme fenku kan.dogy, kterou chceme nechat kastrovat. Můžete mi poradit, kdy je nejlepší čas pro kastraci?? zda po prvním hárání nebo ještě před?? Děkuji za odpověď.

Jan Čučka

Dodrý den,

jsou dvě varianty. Před prvním háráním, kdy se minimalizuje tvorba receptorů pro pohlavní hormony nebo po odeznění prvního hárání. U větších plemen psů je asi lepší nechat jednou fenku odhárat. Tím se může snížit pravděpodobnost výskytu močové inkontinence ve vyšším věku

Jan Čučka

Kůže

Dobrý den , doma máme sedmiletého Westíka stále byl zdráv v poslední době se mu udělala kožní vyrážka a veterinář nemůže zjistit o jaké onemocnění jde, vybral již antibiotika a injekce .Vyrážka je suchá a udělal se strup, hnisavé to není a má na kožíšku tři kolečka vyrážky, natírala jsem to framykoinem a vůbec to nemizí prosím o radu. Děkuji Lenka Sečkařová.

Jan Čučka

Dobrý den,

ne každé kožní onemocnění se léčí antibiotiky. Doporučoval bych důkladnější diagnostiku. Pokud se na těle vyskytují kruhová ložiska je velice pravděpodobná plíseň. Bez zjištění vyvolávající příčiny se špatně léčí.

Jan Čučka

Epilepsie

Dobrý den, pane doktore, chtěla bych znát váš nazor na podávání léků při epilepsii. Máme sedmiletého labradorského retrívra, který zhruba od tří let trpí touto nemocí. Záchvaty se objevují zhruba 4-5x do roka. Po konzultaci s naší veterinární lékařkou jsme zatím léky nepodávali (intenzita záchvatů se jí zdála být v normě). Poslední dobou se záchvat objevuje častěji (včera měl šestý záchvat v tomto roce), proto jsem navštívila paní doktorku a ta mi předepsala lék Pheneamal. Myslíte si, že v tomto případě bude pro psa lepší nasadit medikaci? A bude její případné užívání doživotní, nebo je možné po odeznění záchvatů léky znovu vysadit? Děkuji za odpověď, s pozdravem Lenka P.

Jan Čučka

Dobrý den,

před nasazením této medikace ještě doporučuji základní biochemické vyšetření krve. Pokud se intenzita záchvatů zvyšuje, léčba je již rozumná.

Jan Čučka

Koupání

Dobrý den,měl bych na Vás jednu otázku.Mám 7 měsíční fenku pittbull teriera a každý mí známý mi říká,že pokud chci vykoupat psa v chladných období,nesmím ho poté už mít venku na zahradě.Je to pravda,nebo stačí psa důkladně vysušit a poté může zpět do boudy?Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

Jan Čučka

Dobrý den,

musíte zajistit, že pejsek po koupání neprostydne. Nejlepší je zajistit pořádné vysušení a pak třeba vyrazit na krátkou procházku na doschnutí.

Jan Čučka

FeLV

Dobrý den,máme asi 3 roky kočičku z utulku,po velkých problemech letos v lednu,prokázána FELV.Od ledna je zcela bez příznaků,před 4dny náhle přestala uplně jist.dostává ant..-noroklav,všechny krevni vysledky v normě jen ALT-3,99.dostává výživu,probiotika,dnes ji mixuji spec.konzervu,podávám stříkačkou a nezvrací,ale sama jíst odmítá...Neporadíte mi?Na ráno už jsem domluvila sono,ale nevím jak dál...nekomunikuje,ale že by měla bolesti,nevypadá.Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

při této nemoci dochází k porušení imunitního systému. V každém případě doporučuji nějaké zobrazovací vyšetření dutiny břišní i dutiny hrudní. Na základě vyšetření se dá odhadnout vývoj onemocnění a prognóza.

Jan Čučka

Špatné dýchání

Dobrý den, pane doktore, moc prosím o vaši úvahu: měli jsme 1,5 roku mladého kocourka. Před 3 týdny byl nález na rtg edém plic, léčen Furonem (1 týden ¼ tb 3xdenně) a atb (Novoclav? ½ tb po 12 h.), krev zcela v pořádku- žádné známky zánětu ani čehokoli jiného. Zvláštní. Po 14 denní léčbě stále nebyl v pořádku, kontrolou na rtg zjištěna pořád voda na plicích, nasazen znovu Furon (nyní ½ tb 3xdenně), ale atb prý už něměla smysl-vysazena, kocourek zhubnul, krev opět v pořádku, jen mírné zvýšení ledviny, dán na kapačky, aby nabral síly, ale spíš se zhoršil. Když byl 2.den napojen na infúzy, rozkašlal se a začal rychle dýchat, tak jsem ho odpojila a letěla s ním na veterinu, tam na nic nepřišli, dán na kyslík a zase na infúzi. Za 9 hodin poté doma zemřel. Chtěli jsme poslat na rozbor tu vodu na plicích, ale když mu ji vytáhli, byl to jen hnisavý výpotek, a tak prý příčina smrti byla jasná a nemělo smysl posílat vzorek do laboratoře. Chci se jen zeptat, je možné aby tento hnisavý výpotek nebyl vidět na rtg a ani v rozboru krve?? Nemohlo být příčinou smrti mladého kocourka ještě něco jiného? Jakto že po 2 týd.nezabrala atb -neměl je brát déle? Nemohla uškodit ta infuze (Ardeaelysotol, Ardeaosmosol Mannitolum)? Zhoršil se totiž po ní, zvlášť ten 2.den. Moc děkuji za váš názor. /Nechci zpochybňovat práci jeho ošetřujících lékařů, dělali, co bylo v jejich silách, ale víc hlav, víc ví, tak se ptám, nedá mi to spát./ Děkuji.

Jan Čučka

Dobrý den,

na dálku bez podkladů nelze hodnotit žádný případ. Ve stručnosti – aplikace infuze je odborný úkon a měl by být prováděn pod odborným dohledem. Pokud je infuze aplikovaná příliš rychle může zpúsobit veliké komplikace. V některých případech se jedná o tekutinu ne v plicích, ale v hrudní dutině, která zpúsobuje dýchací potíže. Řešením je odsátí tekutiny z dutiny hrudní.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1