logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 34

bouličky

Hezký den,

mám 6 letého ridgebacka,který má za krkem na hřbetu dvě bouličky(pohybující se) jsou tam asi 2 roky.Při očkování mi lékařka,řekla,a´t přjdme za 14 dní,že mu to propíchne a vyteče hnis..Mám ale strach,aby to nebylo něco jiného. Posledních 14 dní má v kapičkách moči krev, co to může být? je nastydlý ? Vím že budu muset přijít.Děkuji za odpověď

Jan Čučka

Dobrý den,

bouličky na dálku asi nevyřešíme. Bylo by vhodné udělat aspirační biopsii a tušíte o jaké buňky se v bouličce jedná. Podle toho se to může nějakým způsobem řešit. Pokud jde o krev v moči, může se jednat problém s močovým měchýřem či prostatou.

Jan Čučka

ocas

Lze odstranit u Kokra ohon i v pozdějším věku?Konkrétně ve dvou letech,když mu nebyl odstraněn jako štěněti?

Jan Čučka

Dobrý den,

zákrok udělat jde, provádí se v celkové anestezii. Jedná se daleko rozsáhlejší zákrok, než je kupírace u štěněte.

Jan Čučka

kastrace psa

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, na kolik by orientačně vyšla kastrace cca 10 kilového a cca dvouletého křížence (je to nalezenec, máme ho necelé dva měsíce, proto ty neurčité údaje). Má nesestouplé varle (uložené v podkoží, není v bříšku), přičemž bych se pro eliminaci následků ve stáří a pro zamezení šíření onemocnění na štěňata přikláněla k úplné kastraci.

Děkuji za odpověď

Jan Čučka

Dobrý den,

kastrace i s předoperačním vyšetřením a inhalační anestezií vyjde na 2500 až 3000 Kč.

Jan Čučka

Anestezie

Dobrý den,pane doktore,chtěla bych se zeptat, jak je možné, že někteří pejskové v narkóze při operaci sem tam kňučí a naříkají? Je to tím,že jsou málo uspaní a bolí je to a nebo to je normální a holt někteří pejsci jsou citlivější i přes narkózu,ale vlastně nic necítí za bolest. Děkuji za odpověď.

Jan Čučka

Dobrý den,

záleží na typu anestetika a procedůře, která se v anestezii provádí. Na našem pracovišti používáme inhalační anestezii, takže pejskové přes trubičku ani křičet nemohou. V kombinaci s anestiky se podávájí analgetika, a tím se dosáhne toho, že je blokovaná i bolest.

Jan Čučka

Kastrace

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,kdy je možné nechat po hárání fenečku vykastrovat. Už nám totiž nehárá, jen jí ještě nesplaskl do původní velikosti pohl.otvor,takže zřejmě ještě nemůžu počítat konec hárání. Někde mi řekli,že je možné kastrovat 14dnů od skončení a někde zas vyčkat 2měsíce.Ráda bych se ještě zeptala,zda je vhodné odstranit vaječníky i dělohu a zda se po operaci nebo před ní podávají nějaká antibiotika a něco proti bolesti. Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

zákrok by měl proběhnout v době tzv. pohlavního klidu. Jde o minimální hladinu pohlavních hormonů. Pokud nebude mít fenka falešnou březost, tak to může být i dva dny po ukončení hárání. Provádí se kompletní odstranění obou vaječníků i dělohy. Po operaci se aplikují antibiotika a analgetika.

Jan Čučka

oči

Dobrý den, máme 9 měsíčního jorkšíra a z očí mu vytéká nahnědlý výtok,který posléze ztvrdne.Dále mu nevypadl jeden přední horní řezák. Ničemu to nevadí, ale v pořádku to není. Prosím tedy o radu, jsme Vašimi bývalými klienty/staral jste se o našeho psa Lentíka/ a v případě nutnosti bychom Vás samozřejmě navštívili. Děkuji Rousková

Jan Čučka

Dobrý den,

v očích může být nějaká zánětlivá změna, která je způsobena drázděním – mechanickým (srst) nebo infekčním (bakterie). Dle příčiny se to různě léčí.… Řezák by měl vypadnout, nebo se mu bude muset pomoc.

Jan Čučka

škytání

Dobrý den pane doktore,

můj10měsíční pejsek, mívá často škytavku..neni to špatně? a co to značí popřípadě. někdy z toho až vnitřně kašle jako by zvláštní zvuky jako by se jí nedovírala žaludeční ,,chlopen“ nebo tak něco..nevím je to zvláštní..vždycky ji to po chvilce přejde, ale někdy mi příjde jako by se chvilkama i dusila..jak moc škytá.

Jan Čučka

Dobrý den,

většinou se jedná o  anatomickou nerovnováhu mezi tělesnou schránkou a žaludkem. Tento problém se normálně upraví sám po dokončení růstu Vašeho pejska. Měl by být také řádně odčerven a celkově bez dalších obtíží.

Jan Čučka

Trichuris

Dobrý den pane doktore, děkuji za brzkou odpověď. Mezi chovateli kníračů vznikla diskuse jestli je možné, aby měl pes parazita pod názvem tenkohlavec liščí. V případě, že ano jak se zjistí jeho napadení a jak léčit. Podotýkám, že mých psů se to netýká. Děkuji za informaci. A jsem s pozdravem.

Jan Čučka

Dobrý den,

tenkohlavec liščí (trichuris vulpis) je parazit tlustého střeva psovitých šelem. Je to běžný parazit, který je v populaci psů. Diagnostika je jednoduchá – stačí vyšetřit trus na přítomnost vajíček tohoto parazita. Jako prevence se používají běžné odčervovací přípravky.

Jan Čučka

otrava

Dobrý den pane doktore,

někdo nám otrávil roční fenku labradora. Chci se zeptat jakým jedem by mohla být otrávena, když cca. v 17.00 jsme ji dali vyvenčenou do kotce a ve 21.00 byla mrtvá. Nekrvácela ani z konečníku, ani z tlamy. Před tím byla veselá, běhala, hrála si, jen míň pila. Měli jsme ji na jednoduché pitvě a doktor nezjistil žádné změny na srdci, ani k přetočení střev nedošlo. Zajímá mě Váš názor a  jaké jsou dostupné jedy, aby mohli zvíře takto rychle zabít. Děkuji srdečně za odpověď.

Majka Vaňková

Jan Čučka

Dobrý den,

každé akutní onemocnění může vypadat jako otrava. Není jisté, zda Váš pejsek opravdu otrávený byl. Pokud ano, tak muselo jít o látku, která rychle proniká do krevního oběhu a zasahuje mozek, plíce a srdce. Bez toxikologického vyšetření a podrobnější pitvy jsou vše jen spekulace.

Jan Čučka

Kašel

Dobrý den pane doktore.

Mám kokříka 9 let , začal odkašlávat a po poslechu pan doktor zjistil šelest na pravé straně. Nasadil ENAP 10 mg ½ ráno ½ večer. Po 14 dnech se nic nezlepšilo , spíš se zakucká ještě častěji. U staršího kokříka jsem po nasazení enapu zaznamenala zlepšení. Také nepřestal úplně,ale kašle méně. Je možné.že každému pejskovi může prospět jiný lék? A existuje pro pejsky jiný lék než enap?

Děkuji mockrát za odpověď . Znamenáčková hana , Jesenice u Prahy

Jan Čučka

Dobrý den,

srdeční šelest sám o sobě vypovídá pouze o turbulentním proudění v  oblasti porušené (netěsnící) chlopně. Kašel u těchto pejsku většinou souvisí s výpotkem na plicích. V každém případě je třeba udělat RTG vyšetření hrudníku a na jeho základě léčit. Enap neřeší tekutinu na plicích.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1