logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 35

Zvracení

Dobrý den,

dneska mi moje 5měsíční fena labradora „něco sežrala", není to bohužel identifikovatelné, ale vyzvracela to a bohužel asi jí to podráždilo žaludek na tolik, že má vodovitou stolici.Na rady kamarádky, která je na VŠ veterinární jsem jí dala kousek rýže s kuřetem, to snědla a po půl hodině v klidu se ani neklepe a moc nechodí na „záchod". Bohužel se nemohu dostat ze zdravotních podmínek ke zvěrolékaři a tak bych se chtěla zeptat, co bych měla dělat. Děkuji za odpověď.

Jan Čučka

Dobrý den,

pokud došlo k podráždění žaludku v důsledku dietní chyby a jinak je pes zdravý, bude stačit krmit malé porce něčeho dietního (kuře + rýže). V případě, že by pejsek zvracel dále nebo měl jiné obtíže doporučuji vyhledat odbornou pomoc.

Jan Čučka

Kastrace kočky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné vykastrovat kočku pokud již čeká koťata. Nějak nám tady „zbyla“ po sousedech, kteří se odstěhovali a zrovna netoužíme mít zde celou kočičí rodinu. Odčervili jsme ji, ale netuším zda je očkovaná, spíše ne.

Jan Čučka

Dobrý den,

kastraci kočky lze uskutečnit v jakémkoliv stádiu březosti. Normálně je velikost ranky z boku na 2 kožní stehy. Čím dále je kočička březí, tím je větší vstup do dutiny břišní pro březí dělohu. Jedná se pouze o technický problém, pro kočku je to procedura maximálně přirovnatelná k Císařskému řezu.

Jan Čučka

Zánět dělohy

Dobrý večer pane doktore,

mám takový problém. Mám 3,5 letou fenu labradorského retrievra, u které mi před několika dny veterinář určil diagnozu: zánět dělohy. Dozvěděla jsem se z literatury a od známých, kteří mají zkušenosti s tímto, že bych měla svoji fenku nechat dát vykastrovat ovšem můj veterinář o tom nemluvil. Ráda bych se zeptala, jestli je to nutnost ( zjistily jsme, že tuto diagnozu má již týden, ale vůbec jsem nezaregistrovala výtok nebo jiné změny). Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

záleží na tom, v jaké fázi by zánět dělohy měl být. Jistě již máte udělaný ultrazvuk dutiny břišní a víte jak velká náplň v děloze je. Dále je součástí diagnostiky hematologické a biochemické vyšetření krve. Po potvrzení této diagnózy ve většině případů uvažujeme o chirurgickém řešení. Existuje i konzervativní možnost terapie, ale ta se používá za jasně daných podmínek.

Jan Čučka

boule

Dobrý den,

již jednou jsem se pokoušela Vás touto cestou kontaktovat, ale asi se stala nějaká chyba, proto to zkouším ještě jednou. Mám 1,5 roku starou samici morčete, které se na žláze (na zadečku), vylučující maz, objevila jakási tmavá zatvrdlina. Vypadá tvarem i velikostí jako morčecí trus. Zatvrdlina není nijak bolestivá, nehnisá, morče na dotek nereaguje, je veselé a neprojevuje žádné známky nemoci. Píši spíše proto, že se chci ujistit, zda nejde o něco závažného, co by vyžadovalo návštěvu veteriny, protože mé druhé morče, také samice (mladší), nic takového nemá.

Moc Vám děkuji za radu a přeji hezký den.

Lenka

Jan Čučka

Dobrý den,

může se jednat o zatrvdlinu způsobenou nahromaděním mazu. Stačí to sledovat případně oplachovat dezinfekčním roztokem.

Jan Čučka

Vyzáblost

Dobrý den pane doktore,

obracím se na vás s dotazem, jelikož u nás si s naším problémem neví nikdo z veterinářů rady. Máme 9měs. fenku maltézského psíka, je velmi čilá,zdravá,pravidelně vakcinovaná a odčervovaná, je krmena granulemi špičkové kvality bez jakýchkoliv obilovin,barviv a konzervantů(First Mate popř.Arden Grange).Náš problém spočívá v tom,že má váhu 2kila,ale lezou jí příšerně žebra,páteř a kosti u kořene ocasu. Žere jen granule a dokonce sní denně vrchovatou misku granulí a stejně se nám nezakulatí,aby nebyla tak kostnatá,kde děláme chybu?. Už si s ní nevím rady, nevíte,v čem může být náš problém? Jestli je to zdravotního rázu a nebo spíše zvolit granule pro zvýšenou zátěž,že by po nich přibrala(přesto že má zátěž spíš nízkou-jen pravidelné procházky).Moc děkuji za vaši odpověď.

Jan Čučka

Dobrý den,

předem je třeba vědět, že je pejsek zdravý. Doporučuji základní vyšetření krve. Pokud bude vše normální, tak se dá začít řešit krmení. V některých případech je třeba zvýšit zastoupení bílkovin. Také je třeba zapojit do pohybu dané svalové partie.

Jan Čučka

Hormonální antikoncepce

Dobrý den,

uvažujeme o kastraci naší pětileté fenky foxteriéra. Slyšela jsem ale, že již existuje nějaká šetrnější metoda (pravidelné injekce) než přímo operační zákrok, kdy se odstraní děloha a vaječníky. Fenka nikdy neměla zdravotní problémy a i nyní je naprosto zdravá, proto bych u ní nerada dělala takový radikální zásah. Důvodem pro kastraci je fakt, že máme ještě dalšího pejska jiného plemene a neradi bychom se dočkali jejich společných potomků. Prosím o informaci. Děkuji Zemjanková

Jan Čučka

Dobrý den,

na trhu je injekční forma antikoncepce. Při jejím dlouhodobém podávání vzniká vyšší pravděpodobnost možnosti zánětu dělohy. Z tohoto důvodu preferuji chirurgický zákrok, který je k tělu šetrný a výsledek je definitivní.

Jan Čučka

Holter

Dobrý večer,

ráda bych se optala na Váš názor na holterovské vyšetření srdce. Jedná se o skoro tříletou vlkodvaku. Jedna její sestra z vrhu před měsícem bohužel zemřela na infarkt. EKG měla s výbornými výsledky. Další její sestru nechali vyšetřit – EKG, SONO i krevní rozbory měla také na výbornou, ale při holterovském vyšetření zjistili problém se srdcem. Chtěla bych pro svoji fenku to nejlepší,takže jsem se objednala na 10.3. do Brna na toto holterovské vyšetření, avšak po tom co jsem se o něj začala více zajímat mě překvapilo kolik veterinářů k němu má nedůvěru. Mohu znát Váš názor? Děkuji a přeji hezký zbytek večera Kristýna Vovorská

Jan Čučka

Dobrý den,

vlkodavové mají hlavně problém s dilatační kardiomyopatií. Pro toto onemocnění je nejlepší diagnostika pomocí echokardiografie. Poruchy rytmu, které se vyšetřují pomocí EKG již nejsou tak běžné, ale vyskytují se. Holterovské vyšetření je ekg v průběhu 24 hodin. Holter je schopen zachytit arytmie, které se za dobu v ordinaci nemusejí vyskytnout.

Jan Čučka

Hárání

mám trpasličí pudlici 8 měsíců. Začala hárat a já nevím jak dlouho je potřeba ji hlídat před pejsky.Je velmi živá a tak ji musím mít stále na vodítku.Je zvyklá běhat volně a tak tím dost trpí.Prosím poraďte. Moc Vám děkuji. Stránská

Jan Čučka

Dobrý den,

délka prvního hárání může být méně než tři týdny. Nejkrytičtější období je ve druhém týdnu, ale může to být i dřív i později.

Jan Čučka

Hladina progesteronu

Dobrý den,

Vážený pane doktore.

Chtěla jsem se informovat, zda u Vás provádíte laboratorní odběry krve k určení vhodného termínu feny pro krytí? Pokud ano, jaká je prosím cena?

Děkuji,

Pickova

Jan Čučka

Dobrý den,

vyšetření na stanovení hladiny progesteronu provádíme. Stanovuje se doba ovulace a dle toho se odhaduje vhodný termín krytí. Cena je řádově okolo 550 Kč.

Jan Čučka

Veverka

Váš dotaz: Dobrý den,po maratonu hledání a proseb o pomoc(zatím jen marných)jsem narazila na vaše stránky,a tak doufám že snad u Vás by to konečně mohlo vyjít.Jde o veverku prévostu,pokud byste mi k tomuto druhu veverky mohl poskytnout nějaké informace,byla bych vám zavázaná celý zbytek života.Minulý týden jsme si tuto veverku,respektive veverčáka koupili,ale pani co nám jí prodávala nám jaksi nezdělila že jde o docela neznámý druh veverky.To jsem zjistila až když jsem se začla zajímat na internetu.Ale bohužel jsem ani tady mnoho informací nenašla.Prodávající mi pouze řekla že s ní máme zacházet jako s normální veverkou,ale já mám obavy abychom jí tím nějak neublížili nebo jí nějak neohrozili.Jste tedy má poslední šance.Děkuji moc.S pozdravem Veronika Roubínková

Jan Čučka

Dobrý den,

bohužel o veverkách nevím skoro nic. Doporučuji kontaktovat odborníky v zoo.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1