logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 37

ouška

Dobrý večer,

již jednou jste nám zachránil pejska (čivavák, který rozkousal obojek proti insektu), za to Vám posílám tisíceré díky, jaterní i ledvinové testy má od té doby v pořádku a nemá žádné následky :) Ale zpět k dotazu: Na internetu jsme našli čivaví fenečku, 2,5 roku starou (na fotkách byla zavřená v kleci). Její bývalá majitelka měla spoustu jiných psů. Má také prohloubenou jizvu na hlavičce, neuměla chodit na vodítku, bojí se lidí a psů, neumí si hrát hračkami,ze začátku stále chodila ve směru číslice 8 a na to, že je jí tak málo, má neskutečně usazený kámen na zoubkách, nemluvě o vylezlých žebírkách a páteři. Ale co nás hlavně trápí jsou její ouška. Má je celé zjizvené – hlavně okraje, jako by je měla okousané. Navíc se na nich tvoří takové suché flíčky, které odpadávají i se srstí...Návštěvu lékaře nebudeme oddalovat, ale přeci jen jsme si jí koupili za cenu štěnátka (nemohli jsme jí odolat) a musíme chvíli počkat. Chci se jen zeptat, zda nejde o nic závažného a zda se tím nemůže nakazit náš čivaváček :) Děkuji za odpověď:)

Jan Čučka

Dobrý den,

na ušních boltcích se může jednat o problém dermatologický nebo posttraumatický. Nejprve by bylo vhodné udělat základní dermatologické vyšetření se zaměřením na plísně. Pokud vše bude negativní je nutno myslet i na špatné prokrvení periferních částí, což může být způsobeno traumatem nebo onemocněním imunitního systému.

Jan Čučka

Kýla

Dobrý den pane Čučko, mohl byste mi prosím poradit?. Mám 2 letou fenku jack russla teriéra. Už od doby, co se narodila měla malou pupeční kýlu, kterou jsme jí nechali odoperovat minulý rok. Vše se zdálo do letošního roku v pořádku. Až do doby, kdy jí kýlka začala vylézat znovu, na začátku roku šla ještě zamáčknout, veterinář nám řekl, že to je pouze tuk, který se dá bez problémů lehce operativně odstranit, od minulého týdne tato bulka se 4 násobně zvětšila, nejde zamáčknout a jakmile na ní jen sebemíň máčknu, fenka se po mě ožene, což nikdy nedělala. Jinak by na ní, ale člověk nepoznal, že jí má. Je čilá, hravá. Napadlo mě, protože fenka se nám začala hárat minulý týden, jestli to na to nemůže mít také nějakou návazaznost, pokud ne je to akutní?máme vyhledat hned veterináře? Děkuji moc za radu. Š. R.

Jan Čučka

Dobrý den,

pokud se obnovila kylní branka a místo je bolestivé, je třeba vyhledat odbornou pomoc. Na základě sonografického vyšetření se dá usoudit o charakteru tkáně a dle tohoto vyšetření se navrhuje řešení, které by mělo být asi chirurgické.

Jan Čučka

Čéšky

Dobrý den pane doktore, mám 11 měsíčního yorkšírského teriéra a dnes jsem se dozvěděla že má luxaci čéšky 4 stupně u obou zadních pacek. Chtěla jsem se Vás zeptat zda je nutná operace a jak probíhá rekonvalescence u pejska a jestli po operaci bude znovu úplně zdravý. Moc děkuji za odpověď. Petra

Jan Čučka

Dobrý den,

při 4. stupni luxace je operace velice doporučovaná. Jedná se o ortopedickou operaci a při dobré rekonvalescenci je končetina za 6 týdnů zhojená. V medicíně nelze dávat stoprocentní záruky. Principem zákroku je prohloubení jamky pro čéšku a dotažení vytahaného kloubního pouzdra.

Jan Čučka

čip

Dobrý den, dá se nějak zjistit, zda je pes čipovaný bez čtecího zařízení? Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

v některých případech se dá čip nahmatat na levé straně krku.

Jan Čučka

dýchání

Dobrý den,

mám kočičku, které je 8 měsíců. Přijde mi, že kočička rychle dýchá, ale nic víc si myslím, že jí není. Normálně jí, hraje si atd. Za pár dnů mám jít na očkování, ale nevím jestli jí vážně něco není a jestli bych tam neměla zajít co nejdřív?

Děkuji za radu, Lukášová

Jan Čučka

Dobrý den,

pokud kočce nic jiného není a pouze zrychleně dýchá, může se spojit vyšetření před vakcinací s odhalením příčiny rychlého dýchání.

Jan Čučka

fontanela

Dobrý den,máme zamluvené štěňátko Kavalíra K.Ch.Š.Bohužel jsem ji viděla jen na fotkách,protože jsou vzdáleni 100km od nás.Je to hodně drobná fenečka.Majitelka psala,že nemá zatáhlou fontanelu,ale to se prý spraví a že drobná je pro to,že chvilku stála na váze,to už je ale v  pořádku.Jaký na to máte názor?Může mít ještě nějaké zdravotní problémy a opravdu se fontanela zatáhne?Má 8týdnů,v pondělí si pro ni jedeme. Děkuji Katka Rýcová

Jan Čučka

Dobrý den,

pokud má štěně neuzavřenou fontanelu, tak je třeba dávat pozor na náraz do tohoto místa. To, jestli se to kompletně uzavře záleží na rozsahu defektu. Pokud je fenka drobná, tak může být pouze zpomalená v růstu, ale může mít třeba i nějaký vývojový problém. To se na dálku nepozná a někdy se to pozná až po delší době.

Jan Čučka

Autovakcína

Dobrý den, pane doktore,

chtěla bych vědět, zda se u psů dá vytvořit autovakcína v případě alergie? Era má stálý kašel, brala Kefavet bez účinku. Pak jsem si uvědomila, že to samé jsme několikrát absolvovali loni. Vypadá to na alergii, která trvá cca od půlky března půlky až konce října. Podle toho, co je ve vzduchu (bohužel, v lese je toho dost). Dokud byla ve městě, tak byla bez příznaků a jakmile se dostala do lesa, tak začal kašel. Vzhledem k tomu, že už bude v lese trvale, bych chtěla znát možnosti léčby. Děkuji a zdravím

Petra Mastná

Jan Čučka

Dobrý den,

v určitých případech se toto odbobí dá překonat aplikací antihistaminik. V případě pozitivních alergických testů, je možné vyrobit autovakcínu. Ta se aplikuje v předepsaných intervalech zhruba 10 měsíců.

Jan Čučka

Vyšetření

Dobrý den pane doktore,

máme 14ti letého pudla.

Krmíme ho konzervama Royal Canine Ural, protože mu byly odhaleny problémy s ledvinami. Do krmiva mu přidáváme olej.

Chtěla bych Vás poprosit o radu – pejsek má veliké problémy se stolicí… Problém spočívá v tom, že se nemůže pořádně vykadit,velmi u toho brečí a většinou bez úspěchu. Když pak leží v pelíšku, tak se stává, že mu samvolně něco málo „vyleze". Na sono vyšetření byl nedávno a nic mu nenašli. Jsme už z toho úplně bezradní.

Moc Vám děkuji za odpověď.

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji zrealizovat rektální vyšetření na odhalení perianální výdutě – to je rozvolnění tkání okolo konečníku, které způsobuje hromadění trusu na konci tlustého střeva a následné problémy s kaděním. Dále by bylo vhodné vyšetřit prostatu.

Jan Čučka

Krmení

Dobrý den,mám 9 týdenní fenku slovenského čuvače,byla krmena vařeným masem (hlavně vnitřnosti),chtěla bych ji dávat granule,ale fenka je nechce,to raději nežere vůbec.Nemůžete mi poradit jak docílit krmení pouze granulemi? Děkuji za radu,Jarka

Jan Čučka

Dobrý den,

asi nejlehčí variantou je do granulí přimíchávat malé množství vařeného masa a postupně množství masa ubírat.

Jan Čučka

Otrava

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na otravu jedem na psa křížence německého ovčáka kamarád nedávno umístil do kůlny jed na krysy název Lanirat PG vysypal ho do misky asi 50g ale před týdnen zjistil že ho jeho pes pozřel nechtěně je z toho vedle má smysl ještě na záchranu? když je pes stále aktivní a čilí bez známek otravy..

Jan Čučka

Dobrý den,

všechny tyto jedy působí zhruba za 2-3 týdny. Způsobují nekontrolovatelné krvácení. Pokud víte, že jed pes opravdu pozřel, bylo by dobré podstoupit základní hematologické vyšetření a dle výsledků dělat aspoň nějaké preventivní kroky. Pokud se příznaky rozvinou, je léčba velice problematická.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1