logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 38

kýla

Dobry den,

mame 9ti leteho dobrmana.

Minuly tyden se mu udelala u ocasu meka boule,myslim,ze kyla.Obcas prakticky zmizi,jak zacne stekat,tak se objevi znovu.Byla jsem u lekare,ten rekl,jen kdyz se to bude zvetsovat,budeme operovat.

Jaky je prosim Vas nazor?

Jan Čučka

Dobrý den,

je třeba udělat rektální vyšetření a zjistit obsah kýlního vaku. V případě, že by to mělo vliv na vyprazdňování nebo na kvalitu života, tak je chirurgie na místě.

Jan Čučka

glukokortikoidy

Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli je nutne zanet dasni u kocky spojeny s padanim chlupu na brise – dle lekare nejspis potravinova alergie – lecit glukokortikoidy. Pred ctyrmi lety jsem davala Prednison kocce na kasel a za pul roku zemrela na FIP, tak se bojim, aby potlaceni imunity nevedlo k necemu horsimu, nez s cim jsme se zacali lecit. Dekuji

Jan Čučka

Dobrý den,

nejprve je dobré vědět na základě nějakého vyšetření o jaký problém se jedná a pak je na místě navrhnout terapii. Pokud se jedná o infekci FIP – lze udělat serologické testy.

Jan Čučka

Stronghold

Dobrý den,

chtěla bych vzít svého ročního Jack russela s sebou do Itálie, podle italských vyhlášek stačí jen čip, pas a očkování proti vzteklině,ale od pár známých jsem slyšela, že je lepší pejskovi před cestou kápnout Stronghold, proti blechám a červíkům, co žijí v písku na pláži. Pejsek je pravidelně očkovaný a nosí obojek proti parazitům, ale přece jen se bojím,aby si něco nedovezl. Můžete mi poradit, zda ho můžu nějak ochránit? Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

stronghold se aplikuje jako prevence dirofilariózy (srdeční červivost). Vývojová stádia tohoto parazita přenáší určitý druh komára, který se vyskytuje v jižních zemích. Aplikace spot onu není povinná, je to preventivní ošetření a záleží pouze na Vás.

Jan Čučka

krmení

Dobrý den pane Čučko,

ráda bych znala váš názor na otázku ohledně suchého krmiva (granulí) pro 8.týdenní štěně zlatého retrievera. Budu si ho brát z CHS stanice, kde jsou zvyklý krmit krmivem HappyDog, tedy i štěňátko už je baští. Popravd jsem o tomto krmivu nikdy neslyšela a příslušné informace jsem si dohledala na internetu. Prozatím mám zkušenosti pouze s krmivy od značek Royal Canin, ProPlan, Eucanoba. Na prvním mi vyrůstá westík a na poslendí dvou jsme odchovali labradorského retrivevera, který v mládí nechtěl skoro nic žrát a nebo mu bylo i po všem špatně. Ani s jedním jsem nikdy neměla problémy. Sama si myslím že výše uvedené značky jsou i kvalitnější než zmíněný HappyDog, ale bohužel nemůžu moc jako laik soudit. Ráda bych znala váš názor a velice ráda uvítám i doporučení jakým krmivem budoucího člena rodiny krmit, či názor jakým krmivem například krmíte vy sám :o)

Ještě bych se chtěla zeptat kdy j nejvhodnější doba na přechod na jiné granulk u takto malého štěněte. Vím, že se musí přecházet velice pomalu a přimíchávat vždy trošku a pak více nové značky....

Předem děkuji za odpověď. Přeji mnoho štěstí a spokojených zákazníku, vyléčených mazlíčků. S pozdravem Katka

Jan Čučka

Dobrý den,

na většinu otázek jste si odpověděla sama. Každý pes je na něco zvyklý z chovatelské stanice. Pokud chcete udělat změnu značky, nevidím v tom problém. U někoho se může udělat změna okamžitě, někdo potřebuje třídenní přechod, kdy se postupně přimíchává nová potrava ke staré. U svého psa střídám 2 až 3 značky a změnu dělám tak, že dokrmím jeden pytel a načnu druhý. Nemohu zde propagovat nějakou firmu, ale doporučuji superpremiová krmení od renomovaných firem.

Jan Čučka

Kulhání

Dobrý den,

máme 2-letou fenku Jack Russel teriéra a cca od letošní zimy jsme si všimli,že si ulevuje střídavě na zadní nohy. Dá se říci ,že na obě tak nějak nastejno. Chvíli na levou zadní, chvíli na pravou zadní. Takže skáče po třech. Děje se to pouze při klusání. Když lítá cvalem a tryskem,tak to samozřejmě nedělá. Můžete poradit, čím to může být? Chystáme se k Vám i na případné vyšetření,podle toho,co poradíte.

Pomohla by kloubní výživa?

Krmím ji od štěnětě granulemi Royal Canin.

Děkuji předem za odpověď,

Michaela

777 169 704

Jan Čučka

Dobrý den,

s velkou pravděpodobností se bude jednat o problém s čéčkami. Je nutno provést ortopedické vyšetření a zhodnotit v jakém stavu kolenní klouby jsou. Kloubní výživa je doplněk, který se podílí na zpevnění vazů, ale pokud se jedná o mechanický problém, je nutná nejprve chirurgická oprava a následně podporovat hojení kloubní výživou.

Jan Čučka

zub

Dobrý den pane doktore, naše 4letá fenka PRT měla teď o víkendu menší neshodu s naším druhým pejskem a v rámci rvačky o míček došlo k úrazu na jednom z předních zubů. Už jsme takto o jeden zoubek přišli, tento sice stále zůstává na místě, ale viditelně se pohybuje. Sklidili jsem všechny hračky, abychom zabránili psům v hrátkách, které by zub definitivně vykloktaly ven, ale nejsem si jista, zda je možné, že by se zub opět usadil? (Dáseň krvácela a při podráždění mírně krvácí i dva dny po úraze. Zub je citlivý, fenka se každou chvíli nadměrně olizuje.)

Fenečka bohužel nemá zuby v pořádku, již od raného věku se jí nadměrně usazuje zubní kámen a tak nevím, zda ta zranění nesouvisí i s tímto. Pes, o dva roky starší má při stejné péči o zuby, o 50% lepší stav chrupu.

Mnohokrát děkuji za odpověď. Julie J.

Jan Čučka

Dobrý den,

obávám se, že pokud byl zub výrazně uvolněn z dásně, tak je asi lepší ho odstranit, než ho ponechávt v místě jako zdroj nepříjemného pocitu a dráždění. Pokud má pejsek horší sklovinu, je možné , že se mu více usazuje zubní kámen a ten způsobuje odhalování krčků zubů a tím jsou zuby méně odolné.

Jan Čučka

Luxace pately

Dobrý den, pane Čučko, ráda bych se zeptala, jakým způsobem se zjišťuje luxace? Náš 5 měsíců starý pejsek občas zvedal levou nožku. Mysleli jsme si, že je to zlozvyk a také to dělal venku, když se něčeho bál. Dneska se mi ale zdá, že trošku kulhá a teď jsme s nim byli venku a on většinu venčení proskákal po třech. Nožku jsem prohlédla, ale nic jsem neobjevila, na dotyk nebolí.Odpoledne jsme byli na delší procházce a byl v pořádku.

Jan Čučka

Dobrý den,

vyšetření na luxaci čéšky se provádí speciálním hmatem, kdy zvíře leří v boční poloze. Další potvrzení hloubky jamky pro čéšku se dělá pomocí RTG vyšetření. Pokud pejsek kulhá je třeba zhodnotit stupeň luxace a navrhnout postup ošetření, který je většinou chirurgický.

Jan Čučka

boule

Dobrý den,

mám kočku v bytě, nikdy nebyla venku, není kastrovaná a neměla nikdy koťata. Zničehonic jsem po pohlazení zespodu po těle zjistil, že tam má 3 bulky. Jednu mezi předníma nohama a dvě vzadu přesně mezi nohami. Je to už měsíc, boule se pořád zvětšují a i zadní nohy už vytáčí spíše do stran. Věděl byste co s tím, jestli je nutná návštěva u Vás? Martin

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji rychlou návštěvu veterináře. Mohlo by se jednat o nádory mléčné žlázy. Pokud se tato doměnka potvrdí, měl by následovat chirurgický zákrok. Není dobré to pouze pozorovat a čekat.

Jan Čučka

Zvracení

Dobrý den, máme téměř ročního jrt a poslední dobou stále zvrací. Krmíme ho pořád tím samým, a to granulemi kronch active a občas dostane nějakou kost z drůbeže, takže z jídla by to myslím nemělo být. Avšak už je to déle, co měsíc, když měl klíště a nám se zdálo, že má po něm červený flek, a tak jsme byli u vás na klinice, ale tam nám bylo řečeno, že je vše v normě. Tak se chci zeptat, jestli to není přecejen možné, že by toto byl příznak boreliózy (pes očkovaný není). Jinak je pejsek ale čilý a žere normálně (akorát toho dost vyzvrátí).

Jan Čučka

Dobrý den,

časté zvracení rozhodně není normální. Problémy mohou souviset se spoustou možných příčin. Asi je na místě udělat nějaká vyšetření a dle výsledků případně řešit problém. Akutní forma boreliózy se projevuje vysokými horečkami a zvracení jako jediný příznak je dost nepravděpodobné.

Jan Čučka

boulička

Dobrý den,

naše štěně čivavy – 4 měsíce, má za krkem, v úrovni předních tlapek, malou pohyblivou bouličku, Nikdy jsem si toho při mazlení nevšimla, až dneska. Zkoumali jsme s manželem starší fotky a nějak se nemůžeme dopídit k tomu, jestli to tam měl nebo ne. Mě přijde, že ne, to bych si při hlazení musela všimnout...co by to mohlo být? Nebo to tam být má? Je to měkké, pohyblivé a nebolestivé.Děkuji.

Jan Čučka

Dobrý den,

pokud je pejsek čipovaný mohlo by se jednat o mikročip, který by měl být na levé straně krku. Pokud to není čip, tak by bylo vhodné udělat základní vyšetření a odhalit původ Vaší bouličky.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1