logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 43

Perianální kýla

Dobrý den,

chtěla bych Vás velmi požádat o radu, neboť našemu pejskovi(jedná se o dlouhosrstého jezevčíka-stáří 9 let) byla konstatována diagnóza – výduť konečníku(vyšetření bylo provedeno zatím jen vizuálně a pohmatem), což mu v poslední době způsobuje úpornou zácpu a více než nepříjemné problémy s tímto spojené. Pejsek je v pravidelné veterinární péči,stolice mu musela být bohužel opakovaně ruční manipulací lékařem odstraňována,byly mu aplikovány injekce s antibiotiky,následně proti bolesti, dále nějaké vitaminy a čípky Betadine k aplikaci do konečníku na několik dní k pročištění.Strava byla doporučena výhradně s granulemi purina Pro Plan Adult Original.Veškerá doporučená léčba je úzkostlivě nyní dodržována, přestože pejsek byl v minulosti občas zvyklý i na lidskou stravu.Bohužel cca 10 dní od 1.návštěvy kliniky s tímto problémem se situace nijak výrazně nelepší,přestože dle lékaře se výduť poněkud „stáhla", pejsek má stále problémy s normálním vyprazdňováním a obáváme se, že se celá situace s ručním a pro pejska velmi bolestivým vyčištěním konečníku bude opakovat.Jsme z toho už zoufalí, pejsek je plnohodnotným členem rodiny, výš uv. postup je pro pejska značně traumatizující a pro nás také velmi stresující

Chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaké účinné a  dlouhodobější řešení tohoto problému, dočetla jsem se ve Vaší poradně, že je možný případně nějaký chirurgický zákrok,tak co by tento event. zákrok pro našeho pejska obnášel z hlediska zdravotní zátěže a s vyhlídkami do budoucna.Pejsek je jinak ve velmi výborné fyzické kondici, je veselý,stále dobře naladěný, s velkou chutí k jídlu,avšak bez obézního vzhledu,chodí na pravidelné dlouhé vycházky a nikdo by na první pohled neřekl, že mu něco schází.

Zároveň bych Vás chtěla požádat o radu,jestli je možné pejskovi alespoň občas podat něco ke granulím-tzv. na „přilepšenou“ bez následků, které by danou situaci ještě zhoršily.Pejsek se navíc neustále pohybuje na zahradě, kde máme ovoce, popř. zeleninu a třebaže ho nyní velmi hlídáme, dokáže si šikovně v nestřeženém okamžiku občas něco „ukrást“ -např. spadané švestky, ringle atd...,takže jsme momentálně ve stresu, aby mu to nějak neuškodilo.

Děkuji Vám předem za jakoukoliv radu v této záležitosti,která je opravdu značně deprimující.

S pozdravem

H.Hablová

Jan Čučka

Dobrý den,

manuální evakuace trusu z výdutě je pouze dočasné řešení. Normální průběh střeva má být rovný a u Vašeho pejska je střevo těsně před konečníkem výrazně rozšířené a v tomto místě se hromadí trus, který pak nemůže projít přes normální anální otvor. V těchto případech je asi jediné dlouhodobé řešení a to chirugická oprava. Pejsek může jíst stravu na kterou je zvyklý, jen je třeba udržovat měkkou konzistenci stolice. Pokud máte zájem, objednejte se prosím do ambulance a provedeme vyšetření a dle nálezu prodiskutujeme možnosti řešení.

Jan Čučka

pupínky

Dobrý den,

mám doma čtřměsíční štěně oříška russela s něčím.. na bříšku se jí udělaly mokvavé pupínky velikosti hrášku, normální to asi není, ale nevím jak to řešit, tedy kromě návštěvy veterináře. Může to být z vody nebo i z klíštěte? Nedávno tam v místech jedno měla, ale pupínků je víc. Děkuji za odpověd.

Jan Čučka

Dobrý den,

může se jednat pouze o drobné zapařeniny, které mohou být sekundárně infikované. Pokud toho není moc, stačí oplachovat dezinfekčním roztokem a pokožku vysoušet.

Jan Čučka

hárání

Dobrý den,chtěla bych se zepat v kolika začne fenka poprvé hárat a jaká je délka hárání,mám BIŠONKA půlročního,začla krvácet. Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

první hárání může být o něco kratší. Normální délka cyklu jsou 3 týdny.

Jan Čučka

záchvaty

Dobrý večer mám 3 letou čivavu fenku,od soboty jezdíme do Slaného k Fiedlerovy.Z rozboru krve bylo zjištěno že má nízkou hladinu cukru a z rentgenu zánět žaludku.Malá má denně cca 9 záchvatu.( třesení a velice vykulené očíčka a přední nožičky si fenečka kroutí za hlavičku,defakto se nemůže vůbec hýbat a omdlívá) ,záchvat trvá cca 5 min.Veterinář nám neřekl na záchvaty nic a už jsme stoho neštastní protože fenečka nechce ani jíst a pít .Záchvaty jsou silné bojíme se o fenečku že nám díky špatné diagnoze fenečka zemře.Budeme rádi pokud nám pomůžete děkuji Zázvorková

Jan Čučka

Dobrý den,

záchvaty mohou mít neurologickou příčinu a nízká hladina cukru může být pouze v důsledku vysoké svalové aktivity po záchvatech. Doporučuji další vyšetření včetně neurologického a případné řešení tlumením nervové aktivity.

Jan Čučka

Boule

Dobrý den pane doktore

Máme křížence labradora. Přestože je mu asi 12 let, až do teď byl bez zdravot. problémů, vitální, hravý ve výborné fyzické kondici. Asi před 14 dny se mu na straně čumáku ve výšce horní čelisti udělala boule a dost rychle (den ode dne) se zvětšuje, nyní už je ve velikosti asi jako půlka většího vlašského ořechu. Nevypadá to ale, že by měl bolesti, protože normálně s chutí žere, jedinné co se změnilo je, že o moc více pije. Myslíte, že by mohl nádor růst opravdu tak rychle a myslím tím opravdu viditelně ze dne na den?

Na veterině jsem s ním už byla, údajně je to nádor a měla by následovat operace.Vyšetření bylo provedeno jen vizuálně a pohmatem.

Velmi se bojím narkozy, vhledem k jeho věku a chtěla bych nejprve vědět s jistotou co to je.

Rentgen se prý dělá až těsně před operací, ale to už právě bude v narkoze.

Chtěla jsem Vás velmi poprosit, mohl by jste mi prosím napsat, jestli se dá udělat v tomto případě např. rentgen, aniž by bylo nutné psa při tom uspat a popřípadě také jiná vyšetření ke zpřesnění diagnózy.Myslíte, že je v tomto případě na místě se narkozy tak obávat?

Za odepsání Vám předem velice děkuji. Dana Paterová

Jan Čučka

Dobrý den,

nejprve by bylo asi dobré zjistit o jaký proces se jedná, udělat nějaká základní vyšetření a pak se bavit o možnostech řešení. RTG vyšetření se orientačně dá realizovat i bez obluzení – pokud je pejsek hodný a nechá se položit. Dále navrhuji aspirační biopsii – tímto vyšetřením zjistíme o jaký typ buněk se v daném problému jedná a můžeme pak lépe odhadnout o jaký typ boule se jedná. A pokud by to bylo nutné a biochemické vyšetření krve ukáže, že základní orgánové funkce jsou v pořádku, tak i anestezii by nemusela být problémem.

Jan Čučka

srdce

dobrý den pane doktore, dnes jsme byli na ročním očkování s naší jorkšírkou a lékař při poslechu zjistil šelest na srdci – doporučil nám rentgen. Fence je sedm let, je kastrovaná cca v roce a nikdy nebyla těhotná a váží 2,75 – není tlustá. Celý život je velmi aktivní, chodila semnou běhat cca 3-5 km a dlouhé procházky. Ale také jí celý život trápí strach z lékaře, z jízdy autem, z bouřky, z bublin od žvýkačky atd. Mám několik otázek. 1) jakou stravu byste doporučil – prý s nízkým obsahem sodíku – která to je ? 2) existují nějaké doplňky stravy – u lidí např selen – na posílení srdce a cév ? 3) jakým způsobem jí vyjít maximálně vstříc a šetřit její srdce ? 4) nevíte, kde jsou odborníci na toto onemconění ? 5) nemůže strach z lékaře a nejen z něho způsobit zhoršení šelesti ? moc Vám děkji za rady . P. Bažantová

Jan Čučka

Dobrý den,

nejprve bych začal diagnostikou. Nejlepší vyšetření a zhodnocení stavu srdce je echokardiografie (ultrazvuk srdce). Pokud máte zájem o toto vyšetření stačí se objednat na naší recepci. Bez vyšetření jsou jakákoliv doporučení jen teoretická. Zátež se nemusí omezovat a režim se přizpůsobí potřebám daného pacienta. Nízkosodíková dieta je v portfoliu veterinárních diet – k dostání na veterinách. Šelest je pouze akustický věm turbulentního proudění krve v srdci, které je zapřičiněno netěsností chlopní a stresem se nezhoršuje.

Jan Čučka

Vynechání hárání pomocí léků

Dobry den,rad bych se Vas zeptal,zda je,nebo neni rizikove pro 3 letou fenku velkeho knirace podat preparat na vynechani harani.Slysel jsem,ze by mohlo dojit k vaznemu zanetu delohy vedoucimu,v nekterych pripadech, az k umrti psa.

Dekuji za brzkou odpoved.

Hornik

Jan Čučka

Dobrý den,

tyto preparáty mohou mít velké nežádoucí učinky a to v podobě zánětu dělohy. Z tohoto důvodu je na oddálení cyklu nepoužívám. Pokud v budoucnu neuvažujete o štěňatech, doporučuji kastraci. Je to daleko šetrnější a máte pro vždy klid.

Jan Čučka

konzultace

Dobrý den,

máme dvouletého britského kocoura, který má cca rok recidivující GIT potíže. Léčíme ho u veterináře v místě bydliště,avšak neustále se opakující recidivy nás bez nějakého stálého řešení znepokojují, už jen z toho hlediska, že se kocour trápí – prodělal operaci, má za sebou několik infuzních TH a nezpočet inj. aplikací. Chtěli bychom mu nějak pomoci,aby se mohl jeho zdravotní stav dlouhodobě stabilizovat a snažíme se v této věci najít odborníka – máme k dispozici 4stránkový výpis ze zdravotní karty – bylo by možné domluvit si s Vámi informativní setkání? vzali bychom s sebou zprávu a poprosili bychom o případnou pomoc, radu, doporučení..

Předem díky za odpověď..

Kováčová

Jan Čučka

Dobrý den,

konzultaci je možné domluvit přes naší recepci. Prosím domluvte si termín po telefonu. Rád se Vám pak na kocourka podívám. Pěkný den

Jan Čučka

pately

Dobrý den, mám u psa podezření na luxaci pately. Odlehčuje obě zadní nohy, pravou víc. Chtěla jsem se zeptat, jak probíhá vyšetření a jestli je nutné psa rentgenovat. A v jakém cenovém rozmezí je vyšetření? Děkuji za odpověď.

Jan Čučka

Dobrý den,

základní vyšetření probíhá na boku. Cílem je zhodnotit pozici pately a volnost postranních čéškových vazů. RTG vyšetření není podmínkou. Cena ortopedického vyšetření je 160 Kč.

Jan Čučka

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám yorkšíra jsou mu 7 týdnu a čurá na plínku a někdy na zem je to normalni . Děkuji za odpověd

Jan Čučka

ano je.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1