logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 44

záchod

Dobrý den,

Ráda bych požádala o radu ohledně mé kočky. Máme 2 letou kočku, která zhruba před půl rokem porodila své první kotě. Od té doby nechodí na záchod, zřejmě jí vadí, že tam chodí její dceruška. To je ale problém, jelikož potřebu provádí poté někde jinde (např. na zemi...). Prosím, poraďte mi, co máme v takovém případě dělat a jak ji znovu "naučit" na ten záchod chodit. Děkuji předem

Jan Čučka

Dobrý den,

první opatření je, že pokud máte 2 kočky, měly by být minimálně 2-3 kočičí záchody.

Jan Čučka

cizí těleso

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o radu. Náš 8 měsíční štěnátka Lhasy Apso snědl nejspíše během hraní umělohmotné oko plyšového pejska. Je to nějak nebezpečné, měli bychom se s ním k Vám dostavit nebo se ´to´ z něj během stolice dostane ven?

Děkuji za Vaši odpověď

Jan Čučka

Dobrý den,

záleží na velikosti cizího předmětu. Pokud pejsek normálně přijímá potravu, nezvrací a normálně se vyprazdňuje, tak by asi problém být neměl. Pokud by zvracel a nebo přestal vylučovat, doporučuji rtg vyšetření.

Jan Čučka

Polycystické onemocnění ledvin

Dobrý den,

chci se zeptat,zda provádíte testy na PKD a jaká je přibližně cena.Děkuji.Kučerová

Jan Čučka

Dobrý den,

toto vyšetření provádí laboratoř v USA. Jsme schopni vzorek odebrat a přeposlat. Cena vyšetření je cca 1000 Kč.

Jan Čučka

strach

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o radu ohledně našeho 11-ti letého kokršpaněla. Řekla bych, že fyzicky je relativně na svůj věk v pořádku. Ovšem poslední dobou se zhoršuje jeho psychický stav. Pes nikdy nebyl spokojen, pokud jsme ráno odcházeli do práce a on musel dopoledně trávit doma sám. V posledí době, nejen že začal výt, navíc ale začal likvidovat domácnost. Škrábe na dveře, roztrhal koberec v blízkosti dveří. Dokonce i v noci se budí a kontroluje, jestli ležíme v posteli a jsme doma. Pokud nikoho nevzbudí, aby se skutečně přesvědčil, že není doma sám, pak začne výt i uprostřed noci. Situace přestává být únosná řekla bych, že se zhoršuje. Možná bych ještě měla podotknout, že psík je hluchý – asi to hraje ve zhoršujícím se chování roli. Mohl byste mi prosím poradit, co s tím máme dělat? Vyslechla jsem již různé rady od chovatelů od doporučené eutanázie až po naordinování antidepresiv.

Ráda bych znala Váš názor. Předem děkuji za odpověď.

Eva Popelková

Jan Čučka

Dobrý den,

v důsledku stárnutí a ochabování smyslů může docházet k rozvoji tzv. separační úzkosti u psa. Projevuje se to tím, že v okamžiku samoty pejsek štěká, snaží se dostat ven a ničí věci. Pokud je jinak zdráv, což by bylo dobré ověřit, jsou na to léky. Tato léčba problém nemusí vyřešit, ale může zmírnit projevy, což bývá dostatečné.

Jan Čučka

plíce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám 7,5 letého teriera u kterého včera vetrinář zjistil žpatnou funkci plic a šelest na srdci. Po rtg byl žjištěno že bud v lepší variantě se jedna o výpotek na plicich a nebo v horším rakovině plic. Dostal injekce na odvodnění, a na další den horčík, furacemic, digoxín a ještě další tablety stím že do 4 dnů by se to mělo zlepšit pokud je o lepší variantu. Mohu se zeptat jak se dále při této lečbě postujpuje. Bohužel pes od 4 let je epileptik ktomu a denně bere půl tablety fenoemalu 0,1 ráno a půl večer .Přes rok jiř neměl záchvat mohlo by to byt i že bere delší dobu epileptika. Předem moc děkuji za odpověd- Ještě se zeptát v připadě te první formy je nějak lečba učinna.

Jan Čučka

Dobrý den,

pokud má pejsek šelest na srdci, problém na plicích s tím většinou souvisí a jedná se většinou o plicní edém. Doporučuji zhodnotit celkový stav pacienta, zkontrolovat základní biochemické parametry a provést echokardiografické vyšetření srdce. Tento problém by neměl souviset s epilepsií ani léky na ní.

Jan Čučka

cestování

Dobrý den, pane doktore,

mám půlroční štěně PRT, od narození dobře snášel jízdu autem, ale poslední cca měsíc je neklidný, celou ceste se třese, rychle dýchá s vyplazeným jazykem (to jsme v létě připisovali horku, nicméně dýchání pokračuje i při nízkých teplotách), má teplý a suchý čumák. Po jízdě se dá vždy dohromady, ale jakmile vidí auto, odmítá se k němu i jen přiblížit. Chci se zeptat, zda je možné mu cestování zpříjemnit nějakým způsobem, např. lékem.

Děkuji za odpověď

Anna Šimoniová

Jan Čučka

Dobrý den,

je možné, že se stalo něco, co ovlivnilo psychiku Vašeho pejska a cestování se bojí. Nejlepším lékem jsou cesty cca na 5 minut, pak procházka, pochvala, odměna. Pokud se to začne vylepšovat doporučuji prodlužovat interval zastávek a časem by to mělo být opět bezproblémové.

Jan Čučka

kůže

Dobrý den,moje 11letá fenka-kastrovaná si přes noc vykousala srst těsně nad ocasem.Jí normálně,blechy nemá.Můžete mi poradit co s tím? Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

na dálku Vám neporadím. Je nutné prohlídnout kůži, zkontrolovat anální žlázy, atd.....

Jan Čučka

chování

Dobrý den,

chovám doma čtyřměsíčního kocourka. Je to klasická kočka, žádná papírová. Vždy když jde okolo misek na jídlo, tak kolem nich hrabe packou jako na písku, ale za deset minut jde normálně jíst. Hrabe u kapsiček, granulí i čisté vody.

Přijde mi to zvláštní, je to normální? Mám si s  tím vůbec lámat hlavu? Zdravotně je v pořádku, má za sebou všechna očkování a běžnou prohlídku. Každopádně, takto hrabe již od dvou měsíců, kdy jsem si ho přinesla.

Děkuji předem za odpověď

S přáním hezkého dne

Hnilicová Magdaléna

Jan Čučka

Dobrý den,

chování Vaší kočičky je normální. Jedná se o instinkt. Nemusíte si tím lámat hlavu.

Jan Čučka

Osina

Pane doktore, mame temer mesic problem s nasi dalmatinkou.12.8. mi utekla do obilneho pole a honila tam koroptve.Kdyz se vratila kaslala, zvracela sliny s primesi krve.Pan doktor ji dal antibiotika, zvraceni behem par dnu ustalo, leky dobrala 22.8., ale stale kasle, jakoby se davi, nekdy vyplivne zluty hlen, kasle hodne po ranu a pri jakemkoli vzruseni.Nyni bere Pulmostat, kasle stale, tece ji i z nosu a posledni dobou ji hnilobne pachne z tlamy.Pan doktor rika, ze pokud ma nekde v dych.cestach osiny, ze si s tim musi organismus poradit, ze rtg ani sono nic neukaze a zadne invazivni reseni nepripada v uvahu.Presto by me zajimal i Vas nazor, protoze nas to vsechny dost trapi.Prosim o odpoved na muj email.Dekuji moc.

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji kontrolní rtg vyšetření a v případě, že tam budou příznaky cizího tělasa je vhodné zrealizovat bronchoskopickou revizi dýchacích cest a pokusit se toto cizí těleso odstranit.

Jan Čučka

močové cesty

Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu.Máme čtyřtého britského kocoura kastrovanýho a stále má záněty močáku kde je i  krev.Náš veterinář mu dá injekce,kde po týdnu je mu zas dobře.Minule ho vycévkoval a měl tam malý kamínek.Teď má zase zánět,kde se nemůže ani postavit a jen moč z něj vyteká.Jenže od začátku roku až do teď už měl čtyřikrát zánět.Veterinář tvrdí že kastrovaný kočky na záněty hodně trpí.Nevím co dělat a jak se zánětů zbavit,je to něco hroznýho.Krmení má Purinu na močové ústrojí a kocour má 6,5kg.Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

opakující se záněty močových cest jsou velkým problémem. Je třeba uskutečnit vyšetření močového sedimentu, sonografické vyšetření dutiny břišní a případně základní biochemické vyšetření krve a zaujmout co nejrazantnější preventivní strategii. V případě, že je v močových cestách písek a kamínky, je jasné, že při průchodu močovým aparátem škrábou a způsobují zánětlivé změny. V některých případech je léčba chirurgická...

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1