logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 47

Spondylosa

Dobrý den, mám 9letého psa rasy flat coated retriever. Má artrózu kyčlí, dysplazii a srůsty na obratlích. Srůsty prý zapříčiňují otoky kolem páteře, které pak tlačí na nervy (řečeno velmi laicky). Problémy má od letošního léta. Podáváme mu Prednison. Čím dál častěji má stavy, kdy se sám nepostaví a neovládá ani zadní běhy. Zvyšujeme mu dávku léků. Někdy to zabere, nebo musíme na injekci. Jak bych mu mohla jinak pomoci? Je možná operace?

Jan Čučka

Dobrý večer,

spondylosa je bohužel degenerativní onemocnění na velké ploše několika obratlů a je bohužel neoperabilní. Existuje pouze podpůrná terapie, kterou máte nasazenou, onemocnění se bude časem pouze zhoršovat

Jan Čučka

karsivan

Dobry den, chci se zeptat, zda se da necim nahradit Karsivan. Mame starou fenku po mrtvici a porad ji to tahne doprava. Zda se nam, ze Karsivan nezabira. Dekuji.

Jan Čučka

Dobrý den,

tato látka je pouze antioxidant, není to přímo lék na mrtvici. Používá se jako doplňující terapie při těchto neurologických potížích. Pokud není pejsek motoricky stabilní, bylo by nejprve vhodné dodiagnostikovat postižení nervového aparátu a pak dávat případně nějaké léky.

Jan Čučka

kloubní výživa

Dobry den, mam fenu zlateho retrivra (10 let), nema zadne problemy, ale premyslela jsem, zda ji preventivne mohu davat kloubni vyzivu Gelatina plus vyrabenou pro lidi. Nemuze ji to ublizit?

Dekuji za odpoved.

Jan Čučka

Dobrý den,

kloubní výživou lze jen pomoc. Ublížit by neměla. Tato forma pomoci je obecně doporučována u všech starších pejsků.

Jan Čučka

Křeče

Dobrý den, mám kocourka (Mainský mývalí) je mu rok a půl. Od dubna letošního roku dostává epileptické záchvaty. Byla jsem s ním i na odběru krve, játra a ledviny má v pořádku. Na veterině dostal diazepam, 2x denně půlku. Ze začátku dostával záchvat 4x – 6x za měsíc, po nasazení diazepamu je to 2-3 záchvaty za měsíc. Dělám si o záchvatech poznámky a zjistila jsem, že záchvat dostane když se málo nají, nemůže záchvat způsobovat nízká hladina cukrů? Protože po záchvatu hrozně moc jí a když mu nedám pastu Calo pet, tak dostane někdy i další záchvat. Chtěla jsem se zeptat, jak postupovat a které léky popřípadě vyzkoušet.

Děkuji za odpověď

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji v případě dalšího záchvatu co nejrychleji odebrat krev a stanovit krevní glukózu. Podle hladiny krevního cukru víte, zda je záchvat vyvolán hypoglykémii či nikoliv.

Jan Čučka

srdce

Dobrý den,

u našeho pejská (Kavalírka), se vyskytla srdeční šelest. Je mu 5 let, zatím nám bylo řečeno, že je to v nějakém stádiu, kdy je srdíčko sice zvětšené, ale zatím se s tím dokáže vypořádávat samo, ale nějaké podpůrné tablety už dostal. Prý jsou i případy, kdy se to srdce začalo postupem času trošku i zmenšovat, ikdyž je jich málo. Chci se jen zeptat, jestli kromě léků je něco dalšího, co by mu mohlo s tímto problémém pomoc. Třeba jako nějaký druh masa nebo zeleniny nebo jaké látky jsou třeba mu ve stravě podávat a co mu naopak může uškodit. Popřípadě, jestli s tím máte zkušenosti u jiných lidí, co třeba pejskovi podávali navíc co pomohlo.

Předem děkuji za odpověď.

Jan Čučka

Dobrý den,

kavalíři obecně trpí na degenerativní změny na srdečních chlopních. Šelest sám o sobě nemusí nic znamenat. Důležité jsou ostatní příznaky zhoršené práce srdce – dušnost, kašel, netolerance zátěže.… Prevence zde moc nefunguje. L karnitin a koenzym Q10 mohou podporovat práci srdečního svalu. Spíš je na místě pravidelné sledování kardiologem (echokardiografie, ekg, RTG)

Jan Čučka

PRP

Vážený pane doktore, dnes jsem konzultovala s MVDr. Blankou Neumannovou možnost léčby artritidy u našeho 11-ti letého rhodéského ridgebacka. Krom možnosti léčky pomocí kmenových buněk mi dala i kontakt na Vás s tím, že provádíte metodu PRP (přečetla jsem si na Vašich stránkách o co běží).ˇZákrok pomocí kmenových buněk stojí cca 25tis, což není málo. Kolik by cca stál zákrok metodou PRP? Je mi strašně nepřijemné se takto ptát na cenu, ale Roník je již přeci jen psí dědeček a tak zvažujeme, ale chtěli bychom mu jeho obtíže, v rámci našich možností, co nejvíce ulehčit. Děkuji za odpověď Ivana Ottová

Jan Čučka

Dobrý den,

kmenové buňky jsou daleko finančně náročnější než metoda PRP. Tato metoda se i se zpracováním krve a sedací pacienta při aplikaci hýbe cca okolo 5000 Kč.

Jan Čučka

zvracení

Dobrý večer,mám prosbu ohledně mé březí fenky yorkšíra ( první březost ) je 60 dní po nakrytí a začala nám zvracet žluté šťávy je i bez nálady což bych se přikláněla k únavě v březosti.Jinak fenka žere pravidelně i pije ale je neustále zalezlá v pelechu a je celkově smutná.Na ultrazvuku jsme nebyly a chci se zeptat jestli by nebylo lepší navštívit veterinu aby se jí náhodou něco nestalo. Fenka přibrala za celou dobu březosti 2 kg takže teď má 4,8kg. Moc Vám děkuju za odpověď

Jan Čučka

Dobrý den,

v každém případě doporučuji sonografickou kontrolu plodů. Pokud se výrazně zvětší objem dutiny břišní, může její obsah tlačit na zažívadla a to může vyvolat nevolnost. Je třeba znát i případné jiné odchylky od normálu, co se zdravotního stavu týká.

Jan Čučka

Cecíky

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Dnes mi roční fena (kříženec jezevčíka) porodila doma 3 mrtvé štěňata, pokoušeli jsme se je oživovat, ale marně. Fena teď neustále kňučí a zrychleně dýchá, mám obavy o to, aby neměla zánět cecíků..Děkuji za odpověď Hana.

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji fenku více zaměstnat – chodit na delší procházky, trošku omezit krmení a případně mléčnou žlázu chladit. V případě, že by byla tvrdá, červená a bolestivá, tak je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Jan Čučka

Dobrý den,v pondělí jsme si přivezli od tchýně ze zahrady dvouměsíční koťátko,krásně si na nás zvyklo,chodilo za námi jako pejsek,bylo schopné nám usnout za krkem,pravidelně jedlo a pilo,ale dneska ráno nemohlo chodit,padalo na stranu a po hodince mi v náručí umřelo,vím,že s tím už se bohužel nic dělat nedá,ale chtěla bych vědět,jestli jsme něco neudělali špatně,kotě mělo blechy,tak jsme ho nastříkali difusilem,ale pouze za krk a jen trošku,báli jsme se,protože bylo ještě malinkaté a když se nám doma vyválelo v hovínku,tak jsme ho vykoupali,ale jen od pasu dolu šamponem určeným pro kočičky,pak jsme ho důkladně vysušili.Chceme si hned pořídit jiné koťátko,dcera to ještě neví,tak aby se tolik netrápila,ale teď mám strach,aby jsme něco nepokazili.Moc díky za odpověď.

Jan Čučka

Dobrý den,

příčin úmrtí by mohlo být více. Intoxikace, infekce, vývojová vada....Na dálku se to určit nedá. Dalším stupněm by mohla být pitva.

Jan Čučka

Odčervení

Dobrý den,

naše 4 letá fena dostala lék Dolpac na odčervení (2 tablety po 14 dnech, má 33kg). Při první dávce bylo vše v pořádku, ale po 2.dávce ještě ten den začala mít silný průjem, má ho již 4.den at sní cokoli hned ho má, chuť k jídlu má ani nezvrací. Průjem je žluté barvy s hleny. Zkoušeli jsme uhlí, endiaron, černý čaj nic nezabírá. Pouze když nejedela 1 den nic tak to vypadalo že to bude dobré a po prvním jídle znovu.Byla jsem u  dr., od kterého léky byly, a ten tvrdí že to s tím lékem nemůže souviset a že může mít něco se slinivkou když je to žluté. Divné je že předtím jí nic nebylo a začalo to pár hodim po tom léku.

Co si o tom prosím myslíte?

Co bychom mohli ještě zkusit?

Je mimo republiku, takže je to s návštěvou doktora komplikované, pokud nic nezabere ho samozřejmě navštívíme.

Děkuji moc za radu.

Vrtišková

Jan Čučka

Dobrý den,

odčervení může způsobit lokální podráždění trávicího aparátu a pak následné přemnožení např. bakterií. Psovi Endiaron nepatří. Můžete zkusit Smectu, ale pokud to rychle nezabere doporučuji odbornou pomoc.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1