logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 50

plíce

Vážený pane doktore, náš pes (13,5 let) dostal zápal plic. Veterinář mu nejprve píchnul antibiotickou injekci, poté jsem mu dávala antibiotika ve formě tablet. Vyléčil se. Ale za 2 dny se mu to vrátilo znovu. Opět jsme nasadili antibiotika. Ani je ale všechny nedobral, přestal žrát. Tak mu veterinář už podruhé píchnul antibiotickou a podpůrnou injekci (druhá včera), až se mu to zlepší, máme zase přejít na prášky. Jenže se mu to nelepší. Není v tomto případě lepší nechat pejska utratit, ať se netrápí? Už nemá ani moc sílu chodit. Několik dní nejedl, jen včera trochu masa.

Jan Čučka

Dobrý den,

nejprve by bylo vhodné zjistit v jakém stavu plíce opravdu jsou. Nemusí se jednat o zápal plic, ale třeba o plicní edém , který může souviset se srdeční vadou. Doporučuji RTG vyšetření hrudníku.

Jan Čučka

Zvracení v autě

Dobrý den.

Vážený pane doktore, mám v současné době na starosti ca dva a půl měsíční štěně křížence labrador/? – je to moje pastorkyňa – nalezena v 25 týdnu t.r. u Penny marketu Kladno. Zvířátko je to milé, dobře žere, v rámci výchovy si již občas"řekne" že chce jít ven (myslím, že toho trochu nadužívá), dobře spí. Čili téměř ideál.

ALE, mám s ní problém, když jedeme autem: od stratu do cíle bez ustání mohutně sliní. Šesti (i více) centimetrové provazce slin z obou koutků po dobu ca 1 hod. (Větší výlet jsme zatím nepodnikli). Kde se v ní takové množství tekutiny bere je mi záhadou. Stačí se před ní jen zmínit, že pojedeme autem a neštěstí je hotové – začne s vodním přívalem okamžitě.

Existuje nějaká léčebná metoda, která by tento problém uměla řešit?

Za odpověď předem děkuji.

S pozdravem

F. Kokeš, Kladno.

Jan Čučka

Dobrý den,

na žaludeční nevolnost z cestování jsou na trhu tablety, které tlumí centrum zvracení v mozku a pejske cestu přečká bez větších problémů. Slinění je projevem nevolnosti.

Jan Čučka

krmení

Dobrý den. V pondělí si přivezu 10ti měsíční fenku brabantíka, která je zvyklá na krmení BARF. Máte s tím nějaké zkušenosti a případně doporučil byste to nebo ne? A ještě jsem uvažovala o kastraci, kdy ji nechat udělat?

Děkuji a přeji hezký den. M. Zachová

Jan Čučka

Dobrý den,

BARF krmení je v současné době trendy krmení. Pokud je na to pes zvyklý, nevidím v tom problém. Pokud uvažujete o změně na pohodlnější krmení například granulema, také by v tom neměl být problém. Co se kastrace týká, realizece může být v 10ti měsících kdykoliv.

Jan Čučka

dýchání

Dobrý den pane doktore

mám fenku anglického kokršpaněla starou 1,5 let. nokdy nebyla vážně nemocná , před desti dny se u ni projevil kašek a špatné dýchání. Navštivila jsem proto veterináře a ten nasadil antibiotika.Po 2 dnech se stav zhoršil . Udělali jsme rtg a zjistili, že máme vodu okolo plic a odebrali jsme krev . Výsladky ukazaly zvýšené hodnoty , že by tam mohl být nádor. Odsáli jsme proto tekutinu, která se nacházela mezi plícema a čekali co to udělá. fenečka má dech o něco lepší, ale po dvou dnech se udělal další rtg a tekutina je tam zas. Její stav je hořší.Prosím poradte co se s tím dá dále dělat. Moc děkuji za odpověď

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji echokardiografické vyšetření srdce a cytologii odsáté tekutiny. Na základě těchto vyšetření se dá stanovit prognóza onemocnění a terapeutický plán.

Jan Čučka

varle v třísle

Dobrý den,

náš pejsek je starý 5 a půl roku a veterinář mu zjistil nesestouplou kuličku, která je někde v tříslech v podkoží. Musí se mu tedy operativně vyndat a byla nám doporučena celková kastrace. Chtěla jsem se hlavně zeptat, jestli se tímto zákrokem změní povaha pejska? Je to takové mazlivé zvířátko, nemůže se zákrokem třeba stát zvíže agresivní nebo jinak se povahově změnit? Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

kompletní kastrace v tomto případě není podmínkou. Varle z třísla by mělo být odstraněno z důvodu potencionálního onkologického zvrhnutí ve vyšším věku pejska. Po zákroku by měl zůstat stejný jako před ním.

Jan Čučka

kulhání

Dobrý den,mému pejsovi (rok a 4 měsíce)se už cca 2 měsíce po-sobě vrací a mizí dopadávání (kulhání) na levou přední packu. Jsme evidováni u p.dr.Černého v Kladně,ten mu už 3krát po sobě píchl jakousi injekci,po které se Hitchcockovi vždycky ulevilo,po pár týdnech se zase kulhání vrátilo. Dáváme mu k9 pro štěňata (zelenou) dostal i vitaminy a kalcium,ale pořád kulhá… Venku,nijak extrémě nelítá,občas když si hraje s ostatními psi. Vim,že na dálku neporadíte co dělat a jak mu pomoc každopádně děkuji za odpověď. Rádi by sme se u vás zastavili.Petra Šarköziová a Hitchcock;-)

Jan Čučka

Dobrý den,

může se jednat o růstové onemocnění kostí. Doporučuji ortopedické vyšetření, úpravu krmení, odbourání vápníkových doplňků a přidávání kloubní výživy.

Jan Čučka

prostata

Dobrý den,

mám křížence, starého 2,5roku. Na ultrazvuku byly zjištěny cisty na prostatě a zvětšená prostata. Je zde nutná kastrace pro zdraví pejska?

Děkuji velmi za odpověď.

S přáním pěkného dne

Michaela Halaštová

Jan Čučka

Dobrý den,

pokud má pejsek zvětšenou prostatu a prostatickou cystu je kastrace metodou volby. Sice je na tyto problémy relativně mladý, ale pokud máte diagnostiku, tak v tom nevidím problém.

Jan Čučka

klidový režim

Dobrý den,pane doktore,ráda bych se zeptala,jak dalece klidový režim musí držet pes po operaci.Konkrétně po operaci kloubu spodní části tlapky.Vím že jste takového pejska operoval po pádu z výšky a vím,že ta slečna odjela s pejskem druhý den na hory a že měl bolesti.Je to jako u lidí,zůstat doma v klidu,nebo může být režim volnější? děkuji za odpověď

S pozdravem Štolcová

Jan Čučka

Dobrý den,

po ortopedických operacích aplikujeme látky proti bolesti a otoku a většinou přidáváme i vnější bandáž. Pokud je pejsek schopen končetinu zatěžovat, nevidím v tom problém.

Jan Čučka

léky

Dobrý den p.doktore.

Ráda bych se zeptala,jestli k léčbě lékem Trocoxil mohu zároveň podávat kloubní výživu Gelagan Fast.Jestli se tyto dva preparáty nevylučují a nebo se vzájemným podáváním nesnižuje jejich účinek (jedná se o léčbu pohybového aparátu u 17-ti měsíčního bernardýna – váha 82kg).

Velmi nerada bych něco pokazila.

Moc děkuji za odověď.

Buchtíková

Jan Čučka

Dobrý den,

kloubní výživa pouze doplňuje tekutinu do kloubu a upevňuje vazy. Trocoxil je nesteroidní antiflogistikum, které se používá na bolest. Tyto preparáty se mohou používat dohromady.

Jan Čučka

nechutenství

Odpor k jídlu

12ti letá fena Amer. Kokr, přestala z ničeh nic jíst, od jídla odvrací hlavu. Zato abnormálně pije, také hodně močí. Během 15 minut třeba 6x ikdyby vycedila jen kapičku, jakoby značkovala. Byly provedeny krevní zkoušky, kde bylo zjištěno abnormální množství bílých krvinek, což nám bylo vysvětleno, jako zánět na nezjištěném orgánu. Máme cysty na cecikách. Bereme léky na sdíčko Fortekor 5 – jen ráno 1x, a lék na epiepsii Phenaemaletten 1 rano a 1 večer.Jinak jeví známky jakoby byla v naprostém pořádku, hravá, vnímavá, o vše má zájem. jen od jídla se odvrací. Jsou pak okamžiky, kdy se jakoby zamyslí a začne se chvět. Je možné, že by to mohlo být psychického rázu? Jelikož jak se napije z jedné misky na vodu, už tu vodu nechce a musíme jí vyměnit za novou vodu. Předem moc děkuji Monika

Jan Čučka

Dobrý den,

bez pejska toho moc nevymyslíme. Navrhuji sonografické vyšetření dutiny břišní a hledání příčiny zvýšených bílých krvinek. Psychického rázu tyto problémy asi nejsou.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1