logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 51

koleno

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Můj pes (kříženec Monty, 5 let) začal asi před dvěma měsíci kulhat na pravdou zadní nohu. O žádném úrazu v tu dobu nevím (jen začátkem prosince si zaklínil tuto nohu mezi stěnu a postel, ale kulhání po cca 2 dnech zmizelo). Monty na tuto tlapu nekulhá stále, pouze když leží, vstane, tak pak pár vteřin kulhá nebo nohu úplně nadlehčuje, ale během krátké chvíle to "rozchodí" a není už nic znát, běhá za míčkem atd.… Poslední dobou jsem si ještě všimla, že když sedí, vytáčí postiženou nohu (koleno) směrem ven od těla, když mu s ním hýbu, občas v něm "chroupe", což u zdravého není..

Nejdřív jsme byli na RTG bez anestezie, dostali jsme CIMALGEX 80mg, ale bohužel po nich pes zvracel. Proto pan doktor rozhodl provést znovu důkladnější RTG pod narkózou. Po tomto vyšetření mi MVDr. sdělil, že to zřejmě bude natržený vaz v kolenním kloubu a je potřeba operace. Když jsem se na zmiňovanou operaci chtěla objednat, bylo mi řečeno, že to vaz asi nebude, když to vždycky rozchodí (to jsem ovšem zdůrazňovala už při první návštěvě i na každé následující). Prý je potřeba koleno otevřít a podívat se do něj. Vím, že se diagnóza dá zjistit i jinými způsoby (např. artroskopií či magnetiskou rezonancí), ale to si z finančních důvodů nemohu dovolit. Ptám se Vás tedy: mám do toho vůbec jít, nebo zkusit nejdřív nějakou kloubní výživu? Nebo to mám nechat být, když po chvíli začně chodit normálně? Máte tušení podle popsaných příznaků o co by se mohlo jednat? Nechci nic podcenit a začínám ve svém veterináři ztrácet důvěru… Myslela jsem, že RTG vyšetření ukáže, zda jsou vazy v pořádku, dokonce jsem žila v domnění, že se na něm pozná i artróza. Mé informace jsou ovšem z internetu, tak nechci svému MVDr. křivdit. Ovšem nejsem si jistá, jestli je nutné psa znovu uspat a kloub otevřít, aby se zjistila příčina. V tom případě bylo vyšetření RTG zbytečné...?

Předem děkuji za odpověď,

Tereza Sonnenberg

Jan Čučka

Dobrý den,

RTG vyšetření je vždy na místě. Na RTG je vidět změna struktury kloubu, artrotické pláty, vzájemná poloha kloubních ploch. Na rtg se nezobrazují vazy ani chrupavky. Pokud v kolenním kloubu praská, může se jednat o zranění menisku. Pro posouzení menisků se používá CT nebo artroskopie.

Jan Čučka

hluchota

Dobrý den, 6.3. letošního roku jsem k Vám dovezla bílou kočičku po úrazu přejetí autem. Zranění se hojí dobře. Za to moc děkuji.

Píši protože jsem si přečetla v literatuře o kočkách, že genové varianty bílých koček s modrýma očima trpí na hluchotu. Konkrétněji, vysychání středního ucha.

Teď jí je 8 měsíců, je to venkovní kříženec. Během doby co je u mě jsem si všimla, že potřepává hlavou. Zatím se mi však nezdá že neslyší. Napadla mě souvislost s přejetím autem.

Můžete mi poradit? Mám přijít na vyšetření?

Děkuji. Mějte se hezky. Eva Pojerová.

Jan Čučka

Dobrý den,

Vaše kočička utrpěla trauma v oblasti pánve. To by nemělo mít souvislost s klepáním hlavou. Asi by bylo dobré do oušek se podívat a řešit spíš problém zvukovodu. Pokud by kočka byla hluchá, asi by to již bylo poznat i při běžném životě.

Jan Čučka

Váha

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na váš názor a radu. Mám doma ročního grifonka a váží 2,40kg. V dubnu jdeme poprvé na výstavu a poté by jsme se chtěli pokusit ho uchovnit. Na to ale musí mít 3,5 kg. Nevím ale jak dosáhnout toho aby přibral. Pejska krmíme eukanubou, ale nesní ani denní dávku. Měly jsme už i proplan, ale net taky moc nejedl. Ják tedy můžu docílit aby přibral? Veterinář mi doporučil abych ho krmila granulemi pro štěňata. Paní v obchodě mi poradila maso,těstoviny, BARF. Prosím poraďte. Ještě bych se chtěla zeptat na jednu věc. Pejsek má stále mléčné zoubky v horní čelisti. Má mít 3 a 3 zoubky od špičáků a má tam 4 a 5 asi. . U zoubků totiž nejde rozeznat zda jsou mléčné nebo trvalé,všechny jsou stejné.Pan doktor říkal, že máme ještě počkat. Můžu tedy něco udělat proto aby se zoubky nějak daly rozlišit či jinak jim pomoct?Děkuji za odpověď Bastová

Jan Čučka

Dobrý den,

nejsem si jist, zda je možné u takto malého plemene dohnat 1 kg hmoty pouze výživou. Může se jednat o geneticky fixovanou tělesnou konstituci, kterou krmením můžete ovlivnit pouze z části. Obecně se doporučují hodně kalorická krmení, např pro štěňata. Mléčné zuby jsou umístěny více vpředu, trvalé více směremk jazyku. Uvolnění se stimuluje mechanicky – přetahovadla, kousací hračky atd.

Jan Čučka

kloubní výživa

Dobrý den,

ráda bych se zeptala jestli je potřeba dodávat kloubní výživu 4měsíčnímu labradorovi, který je krmený granulemi Pro Pac puppy large breed, kde je uváděno, že další doplňky stravy není třeba podávat. Pokud se domníváte, že bychom kloubní výživu dodávat měli, napište mi, prosím, kterou značku byste nám doporučil.

Dále by mě zajímalo jak řešit ochranu před klíšťaty.

A poslední dotaz je na fyzickou zátěž. Manžel s naším psem jezdí na kole. Pes běží u kola a vypadá velmi vesele, ale obávám se přílišné zátěže na klouby v tomto věku. Takto běhají téměř denně a celková délka okruhu je cca 5km. Manžel tvrdí, že jede pomalu, jako kdyby běžel, ale pes běží neustále, i když s malými přestávkami.

Velmi děkuji za odpověď.

Jan Čučka

Dobrý den,

kloubní výživu je u plemen disponovaných k ortopedickým problémům dobré přidávat. Jako prevence se aplikují cca 3.mesíční kůry s přestávkami. Pravence před klíšťaty – doporučuji již začít, aplikace kapky mezi lopatky nebo obojek. Pohyb by měl být přiměřený a běhání u kola je v tomto věku možná ještě nadprahové pro vývoj skeletu a vazů.

Jan Čučka

porod

Dobrý den,pane doktore.Píši ohledně mé fenečky čivavi,stáří 2 roky.Před rokem porodila mrtvé štěnátka na 58 týdnu.Dnes porodila opět mrtvé štěnátka,na 60 týdnu ale sice nevyvinuté,porod trval 14 hodin,je možné že tato fenečka nemuže mít štěnátka .proč se nám nedaří jsem neštastná a brečím .Je možné že je to v genech nebo chyba pejska,nebo nějaká nemoc ,co mám dělat abych konečně ce dočkala štěnátek. Mám fenečce nechat udělat náké vyšetření .Moc děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

může to být nevhodným spojením, může se jednat o poruchu fenky (např hormonální nestabilita), může se jenat o infekci – např. herpesvirus. V některých případech pomůže pitva a případná virologie z mrtvého plodu. V dalším případě doporučuji vyšetření hladiny hormonů, sonografické vyšetření dutiny břišní a sledování v průběhu gravidity.

Jan Čučka

štítná žláza

dobrý den,chtěla bych se zeptat na onemocnění štítné žlázy u psa. Paní doktorka diagnostikovala naší 10ti leté pudlici sníženou činnost štítné žlázy a dal nám k užívání Letrox 150. Dávkování bylo ¼ 2x denně při hmotnosti psa 8 kg. Vždy kdy ž jsem s léčbou začala a dal jsem jí 3 dny za sebou doporučenou dávku tak nastaly problémy. Nejdříve průjem s neustálým nucením. Na to nám dala paní doktorka antibiotika s tím že se jedná o virózu. Po dobrání antibiotik jsem počkala 2 dny a znovu začala s Letroxem a dnes po 3 dnech užívání pes zvrací a jenom spí. Chci se zeptat, zda nemohlo dojít k předávkování a zda současný stav je způsoben užíváním Letroxu? Děkuji za odpověď

Jan Čučka

Dobrý den,

může se jednat o netoleranci těla k tomuto léku. V každém případě doporučuji konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem, případně dodělat další vyšetření.

Jan Čučka

zvracení

Dobrý den, prosím o radu ohledně našeho pejska. Už od prosince probíhá krmení pejska tak, že má dáme granule a druhý den má průjem, tak mu granule nedáme, uklidní se a opakuje se to už asi 3 měsíce. To je náš první problém, druhý je , že pejsek občas chrčí, dáví se a nemůže se nadechnout. Žere trávu a obvykle to končí tím, že se pejsek pozvrací.Kromě toho je ale pejsek hravý a vypadá to, že mu nic není.S pejskem chodíme k Vám, ale byli jsme tam zatím na očkování u paní doktorky a ta nám navrhovala změnu granulí, což jsme učinili, ale žádná změna. Je možné nějaké vyšetření nebo odběr krve? Přešli jsme k vám, protože minulý doktror tvrdil, že to je alergie a že se stím musíme smířit.Moc děkuji za odpověď

Jan Čučka

Dobrý den,

v každém případě by bylo dobré udělat rtg vyšetření hrudníku a sono břicha. Podle potřeby a nálezu dodělat specifická vyšetření na funkci slinivky břišní atd. Prosím objednejte se na naší recepci.

Jan Čučka

kůže

Dobrý den,

mému labradorovi (6 let) začíná na zádech řídnout srst,všimla jsem si toho asi před 14 dny a myslím,že se to pomalu zvětšuje. Krmím stále stejně-granule Firstmate jehněčí s rýží, od stolu nedostává nic. Postižená místa nejsou zarudlá ani se neškrábe. Kde je příčina, chybí nějaké vitamíny?

Děkuji za odpověď

Folbrová

Jan Čučka

Dobrý den,

labradoři mají dispozice pro nedostatečnost štítné žlázy, která se může projevovat řídnutím srsti, flíčky..… Doporučuji základní dermatologické vyšetření a krev na štítnou žlázu.

Jan Čučka

vole

Dobrý den, pane doktore,

prosím Vás o radu ohledně slepiček, doufám, že to není moc troufalé, ale mám šest 7měsíčních slepiček a jedné se udělalo tvrdé vole

co s ní mám udělat, aby jsem jí pomohla?

Děkuji Vám předem za odpověď.

S přáním hezkého dne

A. Vlachová

Jan Čučka

Dobrý den,

v některých případech se tvrdé vole musí řešit chirurgicky. Na dálku to posoudit bohužel nelze

Jan Čučka

oko

Dobrý den pane doktore,

mám dotaz na boxera, poranil si oko a má jej červené až rudé

a v oku se mu udělal takový nafouklý červený váček, majitelé

zatím dávali borovou vodu, můžete poradit?

Předem děkuji, Bláhová

Jan Čučka

Dobrý den,

asi by bylo vhodné na oko kouknout. Může se jednat o vyhřezlou žlázu 3. víčka. Borová voda na to asi stačit nebude. Určitě doporučuji oftalmologické vyšetření.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1