logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 52

Cesta do Itálie

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jedeme se psy na dovolenou do Itálie jestli musí být nějaké vyšetření či potvrzení.Slyšela jsem o srdeční červivosti-jak můžeme proti tomu psa ochránit?Děkuji za odpověd

Jan Čučka

Dobrý den,

pro cestování po EU musí každý pes být čipován, očkován a vlastnit europas. Pro cesty do jižních zemí se doporučuje prevence srdeční červivosti – aplikuje se na veterině amulka mezi lopatky. Stejná aplikační forma jako ampule na blechy, ale jiná účinná látka.

Jan Čučka

Dobrý den,

máme 11letou fenku českého fouska. Asi dva roky má problémy se zadními nohami, má obtíže vstávat, sedat si a i při chůzi. Před dvěma lety byla na rengenu kloubů, a doktor říkal, že klouby má jak mladice :). Pak na chvíli se problémy zmírnily, ale nyní se její stav zasez horšil, dokonce už se stane, že někdy upadne, svaly na zadních nohou má jakoby dřevěné. Na rentgen již nechceme, přece jen se obáváme, že by to v jejím věku nemuselo dobře dopadnout. Doporučil byste mi, co v tomto případě dělat?

Děkuji

Hezký den

Hana Hujberová

Jan Čučka

Dobrý den,

může se jednat i o neurologické onemocnění, které rentgen nemusí prokázat. V každém případě by stejně bylo vhodné ověřit, zde je stav kyčelních kloubů stále tak dobrý jako před 2 roky. Orientační RTG se dá zrealizovat i bez anestezie.

Jan Čučka

Dobrý den, mám 11letou labradorku.Posledních pár měsíců u ní pozoruji kožní změny na kloubech,ušních boltcích-projeví se zarudnutím, vypadáním chlupů, ztmavnutím kůže, šupinatěním, zhrubnutím.Teď se u ní objevila a čím dál víc se zhoršuje dušnost při vzrušení nebo fyzické zátěži, je unavená i při menší procházce, nemůže popadnout dech a zvrací hleny. Pokud je v klidu, je v pohodě. Dočetla jsem se, že by podle příznaků mohlo jít o PODKOŽNÍ A SRDEČNÍ DIROFILARIÓZU.Můžete mě prosím poradit, jak finančně nákladné je vyšetření a případná léčba? Nemohu si dovolit žádnou drahou léčbu. V případě, že ji nebudu léčit, jak dlouho s takovou nemocí může žít a není nakažlivá pro lidi?Děkuji za odpověď.

Jan Čučka

Dobrý den,

dirofilarióza je u nás stále ještě poměrně vzácné onemocnění. Podle příznaků, co uvádíte by se mohlo jednat o problém kardiovaskulárního aparátu spojeného například s nedostatečností štítné žlázy. Doporučuji rtg hrudníku případně odběr krve včetně hormonů štítné žlázy.

Jan Čučka

Dobrý den, mám čistokrevnou dvouletou fenku čivavy krátkosrsté. Za poslední pul rok se opakuje skoro každá měsíc to samé, vždy v noci se probudí těžce polyká, kašle a někdy i zvracela. Přes den to je dobré a za týden se to opakuje znovu. Když se to opakovalo po 4té jeli jsme k veterináři, píchal ji antibiotika ale za týden se to vrátilo znovu prý byla imunní na původní antibiotika a dostala nové. Dnes je to měsíc po léčbě a v noci se odehrávalo zas to samé. Mám strach aby to nebylo něco vážného. Setkal jste se s tím ? Děkuji za případnou odpověd

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji důkladné vyšetření dutiny ústní a krku s následným rtg vyšetřením hrudníku. Nemyslím si, že je to problém řešitelný antibiotiky. Je třeba myslet na problémy sdelším volným měkkým patrem, kardiovaskulární anomálie atd.

Jan Čučka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na našeho kocoura. Před cca měsícem jsme ho dali kastrovat, vše proběhlo v pořádku, musel však dostat ATB na ránu, která byla v oblasti, kde se zákrok prováděl. To se mu již zhojilo. Ale nastala další komplikace. Kocour se začal drbat, nejdříve mu vypadaly chlupy nad očima, nyní dorůstají, teď má ale vypadaný celý hrudník a drbe se, má tam takové malé ranky. Jako strupy. Jinak je kůže úplně holá. Četla jsem o svrabu a také o stresu. Jinak ale normálně běhá a má hlad. Jí úplně normálně. Prosím tedy o radu, co by to mohlo být. Je možné jej léčit koloidním stříbrem? Děkuji Romana F.

Jan Čučka

Dobrý den,

před započetím jakékoliv terapie je vždy dobré udělat nějakou diagnostiku. Ve Vašem případě doporučuji základní dermatologické vyšetření včetně kožního seškrabu.

Jan Čučka

Kastrace

Dobrý večer, obracím se na Vás s dotazem, který se týká kastrace psa. Můj syn bydlí ve Statenicích, vlastní dva labradory, bílého, který je starší, a hnědého. Psi se poslední dobou stále častěji perou, zvláště ten bílý, Dasty, je poměrně agresivní. Stáří psů je 3 a půl a 2 roky. V zápalu boje dnes lehce kousli i babičku, která je šla rovnat. Zajímalo by mě. zda by kastrace uklidnila jejich emoce, neb syn čeká do 14 dnů miminko a mám obavy, aby mu neublížili. Ještě bych poprosila, kolik kastrace psa stojí. Velice děkuji za odpověď., Věra Pávková, Malé Přítočno u Kladna.

Jan Čučka

Dobrý den,

agresivita, která je zapřičiněná pohlavní dominancí se dá kastrací utlimut. Z tohoto hlediska je rozhodně doporučitelná.

Jan Čučka

Cukrovka

Dobrý den,

máme 10- letého psa ohaře. Byla mu zjištěna cukrovka. Zatím nedostal inzulin, máme udržovat hladinu cukru dietou. V tom je problém. Máme granule pro diabetiky psy, ale po nich hrozně hubne. Týdně o více než kilo. Co mu můžeme dávat jiného, aby to bylo výživné a přibral? A ještě bych se ráda zeptala, zda je možné měřit psovi cukr z krve doma. Ale aby se dala krev odebírat odjinud než ucha. To zkoušeli několikrát na veterině a pes dostal záchvat a nedal se udržet. Berou mu tedy krev jen z nohy.

Jan Čučka

Dobrý den,

cukrovka je komplexní poruchou metabolismu. Pokud pejsek hubne, je potřeba hlídat i funkce jater atd. Dietní granule jsou vhodné jako doplněk terapie, ale většinou se aplikuje inzulin. To záleží na hodnotě krevní glukózy....

Jan Čučka

kastrace

chtěla bych se zeptat v červenci si budu brát z utulku 5let fenku.doma mám psa tak bych jí nchtěla dát vykastrovat.je to možné u vás a za jak dlouhou dobu co jí budu mít byste to doporučoval?aby u ní nebyl žádný stres děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

kastraci samozřejmě provádíme. Doporučuji cca 2 až 4 týdny na aklimatizaci. Zákrok proběhne po předchozím předoperačním vyšetření, trvá i s přípravou do hodiny. Druhý den je kontrola a za 10 dní se vyndají stehy.

Jan Čučka

kastrace

Dobrý den pane doktore. Mám zakrslého králíka – samce, ke kterému bych chtěla pořídit samičku, aby nebyl sám a měl si s kým hrát, když nejsme doma. Mám ale trochu obavy z toho, že se nemusí sžít a budou muset být v klecích odděleně. Stává se to často? Také mám obavy z kastrace. Chovatelka nám řekla, že je lepší vykastrovat spíš jeho než ji. Chci se tedy zeptat, jestli kastraci provádíte a jestli je to rizikový zákrok. Králíkovi je nyní 10 měsíců a na pravidelné kontroly chodíme k Vám. Také bych se chtěla zeptat, jestli není dobré vykastrovat později i samičku. Slyšela jsem, že se tím prodlužuje její život a předchází rakovině dělohy. Moc děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Veronika Hrubá

Jan Čučka

Dobrý den,

kastraci provádíme v inhalační anestezii. Určitá rizika jsou vždy, ale naším cílem je jejich minimalizace. Zákrok provádíme jak u samců, tak u samic. Snížení hormonální stimulace snižuje riziko nádorových onemocnění.

Jan Čučka

apatie

Dobrý den, máme osmnáct měs. kocoura, měsíc po kastraci, po které byl už zcela v pořádku. Před pár dny přestal žrát, hubne, začal vystrkovat jazyk trochu sliní. Většinu dne prospí. Včera začal trochu jíst ale únava přetrvává. Kocour také málo pije. Je napůl domácí a napůl venkovní. Děkuji za radu.

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji veterinární prohlídku včetně odběru krve. Na dálku toho moc nevymyslíme.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1