logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 7

Fyzická zátěž štěněte

Dobrý den pane doktore. Mám 10. týdenní štěně boxera, je 4. den po druhém očkování (24.10. jdeme na třetí, tento rok poslední) a já bych ráda věděla, jak moc ho mohu či nemohu zatěžovat. Bydlíme na okrajovém sídlišti v Praze, v bezprostředním místě bydliště není nejlepší prostředí pro proběhnutí (mnoho hluku, mnoho lidí, tramvaje, fenečka je stále ve střehu a nepohraje si, neproběhne se). Kousek dál, cca ½ km je to lepší, jsou tam travnaté prostory už téměř bez lidí. Když jsme tam ale boxerku 2x vzali, začala cestou zpátky napadat na přední nožičky. Nic výrazného, stále byla v pohybu, veselá, běhala, skotačila, klouby nemá oteklé, na žádný pohyb nezaknučí ani nijak jinak bolestivě nereaguje, jakmile si odpočinula, napadání přešlo. Když jsme šli druhý den, situace se opakovala. Mám strach, abych jí nepřetížila. Můžete mi tedy, prosím, napsat, kolik by štěně v jejím věku mělo denně vyvinout aktivity? Nebo doporučit nějakou literaturu či internetový portál? Nerada bych jí svou přílišnou natěšeností na procházky ublížila… Děkuji, Marková

Jan Čučka

Dobrý večer,

s velkou pravděpodobností se bude jednat o drobné přetížení. Doporučuji zátěž postupně zvyšovat a dle reakce zvířete přidávat nebo ubírat . Normy na pohyb žádné nejsou. Vše se přizpůsobuje danému zvířeti.

J. Č.

Jan Čučka

Ospalky

Dobrý den, náš pes (jrt, 5 měsíců) má neustále ospalky, když je otřeme má je hned zas. Chtěla bych se zeptat, jestli je to normální, jestli to nemůže být nějaká nemoc a ještě jak to udělat, aby ospalky nebyly pořád. Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

doporučuji oftalmologické vyšetření se zaměřením na spojivky a třetí víčko. Ospalky normální nejsou a jejich neustálou produkci musí něco vyvolávat a to je třeba odstranit.

J. Č.

Jan Čučka

nemocny Francouzky buldocek

Dobry den,prosim o radu,mame peti tydeniho buldocka,ktery je od narozeni krmeny lahvi a vazi necele kilo.Pri piti z lahve prska mleko nosem ven.V pondeli se nam zalknul a od te doby ma antibiotika a stale je slaby a casto se dusi.Veterinarka nam doporucuje stene nechat utratit.Prosim o radu,jestl ije jeste nejaka nadeje,nebo ho mam nechat opravdu uspat?!Diky moc za Vas nazor.

S pozdravem Bruno Petrak

Jan Čučka

Dobrý večer,

s velkou pravděpodobností má Váš Bruno defekt na horním patře. Jsou defekty chirurgicky opravitelné, ale zároveň ne vše jde operovat. V případě, že je defekt veliký a není možno ho opravit, tak je euthanasie rozumná.

Jan Čučka

Achatina- odčervení

Dobrý den,

již delší dobu chovám velké Africké šneky- achatiny. Asi před 2 měsíci se mi u jednoho šneka z dovozu- archachatina marginata ovum dark body, objevily červy. Na rady chovatelů jsem je snažila ,,vypudit" česnekovym odvarem. Jenže jsem musela odjet do zahraničí, kam jsem si arch. vzít nemohla, takže jsem musela doposud úspěšnou léčbu přerušit. Bohužel díky tomu se červy staly vůči odvaru imuní. Arch. poslední dobou neroste,nežere a na svou velikost ( 10cm) važí jen pouhých 100g. Vím o pár veterinářích, kteří by arch. odčervily, jenže bohužel jsou v jiných městech. Šla by i u Vás odčervit?

Za odpověď děkuji

Jan Čučka

Dobrý večer,

s achatinami nemám žádné zkušenosti.

Jan Čučka

štítná žláza – pes

ŠTÍTNÁ ŽLÁZA:

Dobrý den,

NO 7 let, několik operací kloubů,opakované infekční burzitidy, nedávno nesvědivá interdig.pyodermie, chronické mykozy pysků a nosu.Během posledního roku 4x atb několik týdnů dle kultivace a citlivosti.

1.9. krev.test po 14 dnech po dobrání atb, sedimentace v pořádku,nabídnut test na štítnou žlázu:

štítná žláza – výsledek :

TSH 0,11 ng.mL -1

Volný tyroxin 8,57 PMOL.l -1

HODNOCENÍ: normální hladina TSH (O,1-O,5),

Mírně snížená hladina volného tyroxinu (1O-15)

Výše uvedený výsledek může odpovídat následujícím klinickým stavům:

Hypothyroóza

Extrathyroidální útlum štítné žlázy (např. aplikace kortikoidů)

Katabolismus

Po prvním testu doporučeno okamžité podávání Euthyroxu 1-O-1 doživotně, i když jde pouze o mírné snížení tvorby hormonu, s následujícím přetestováním k případ.úpravě počtu tablet, proto, že by to mohlo zlepšit opakované kožní problémy s tím, že lék se již nemůže sice nikdy vysadit a nemá žádné vedlejší účinky, ale je pravděpodobnost, že bakter.infekce ustoupí.

Vzhledem k tomu, že pes nevykazuje typ.symptomy,nechala jsem udělat znovu test 9.9., navíc rozšířený:

Výsledek:

TSH 0,12 ng.mL-1

celk. tyroxin 19,70 nmol.L-1

volný tyroxin 9,31 pmol.L-1

HODNOCENÍ : normální hladina TSH ( 0,1 – 0,5 ),

mírně snížená hladina celkového ( 20 – 45 ) i volného (

10 – 15 ) tyroxinu

výše uvedený výsledek může odpovídat následujícím klinickým stavům :

spíše extrathyroidální útlum štítné žlázy ( ? katabolismus ?? )

Po druhém testu sděleno, že výsledek je pouze hraniční a doporučeno tablety nepodávat, protože nasazením tablet dojde k celkovému odbourání št.žlázy a navíc se léky podávají při mnohem nižších hodnotách.

Prosím o Váš názor.

T.č. hodlám vyčkat, zda-li inf.bakter.problémy budou dále recidivovat, hodlám znovu provést test za 3 měsíce.

Je jasné, po opakovaném testu, že žláza produkuje méně hormonu, ale pes, kromě imunitních kožních problémů jinak nevykazuje žádné symptomy.Navíc nevím, jestli nemůže být tvorba hormonu ovlivněna dlouhým podáváním atb přechodně (kortikoidy pes neužívá, jen někdy lokálně). Pes měl naposledy 9 týdnů atb v tabletách a první test proběhl po 2 týdnech po dobrání atb, další po následujících 10 dnech po 1. testu.

Jaksi jsem poněkud na vážkách, neb mi bylo sděleno, že tablety se podávají již při takto hraničních ukazatlích.....(_?_)a v zápětí až při nižších krev.hodnotách.

Nechci nic zanedbat, pro zvíře udělat to nejlepší, jsem ochotna lék nasadit, převzít tak za žlázu její funkci podáváním tablet,opakované dávky atb pochopitelně psovi dále snižují imunitu, ale nerada bych, (kdyby to nemělo vliv na inf.bakteriální záněty u psa a ty pokračovaly)psovi tímto pokusem ještě nepřihoršila....

Děkuji.

P.Houstová

Jan Čučka

Dobrý den,

asi by bylo vhodné kromě sledování mikroposunu v hodnotách štítné žlázy udělat kompletní dermatologické vyšetření. Bakterie nemají žádnou souvislost s hypofunkcí štítné žlázy. Bakterie u Vašeho psa mohou být pouze sekundárním problémem. Může se jednat o problém imunitní (autoimunitní).

Jan Čučka

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli je pro psa bolestivé čipování a kolik čipování stojí.Dále v kolika měsících se může štěně očkovat proti psincovému kašli a jestli ho toto očkování proti této nemoci ochrání.Děkuji

Jan Čučka

Dobrý večer,

čipování je inječní aplikace do podkoží v oblasti krku. Bolí to jako každá normální injekce. Cena je okolo 450 Kč. Proti psincovému kašli se očkuje od 3 měsíců. Jedná se o podpoření slizniční imunity a pejska chrání.V přírodě nikdy není nic stoprocentní.

Jan Čučka

Mléčné žlázy

Dobrý den pane doktore, chtěla bych poprosit o radu. Mám 10letou fenku křížence Flanderského bouviéra menšího vzrůstu. Na mléčných žlázách se ji začali dělat výrůstky jako malé kuličky. Zatím žadné jiné problémy nemá.Je čilá a normálně žere.Mohl by jste mi poradit jestli je nutné nějaké odstranění nebo nějaká léčba?Bojím se,abych něco nezanedbala.Děkuji

Jan Čučka

Dobrý večer,

doporučuji vyšetřit pejska a případně udělat cytologii z bouliček. V některých případech je lepší chirurgické řešení včas, než nechat problém rozvinout.

Jan Čučka

Andulka-bulka v obasti kloaky

Dobrý den, pane doktore.

Máme doma andulka starou cca 7 let. Daří se ji celkem dobře a je aktivní. Před dvěma-třemi měsici jsme zaznamenali, že se v oblasti kloaky objevilo oranžové zbarvení a nyní tam již je bulka velikosti hrášku či malé fazole – oranžově zabarvená. O co se může jednat?

Extra zvlášt zasílám dvě fotografie. Děkujeme za Vaši odpověď.

Zd.Sobota, Varnsdorf

Jan Čučka

Dobrý den,

může se jednat o cystu, zduření buněk případně onkologický proces. Doporučuji vyšetření s případným odběrem vzorků.

J.Č.

Jan Čučka

britská kočka

Pane doktore, prosím Vás ještě, šla by u Vás určit u kočky krevní skupina? Děkuji Darja Tocauerová

Jan Čučka

Dobrý den,

není problém odebrat krev a poslat jí do laboratoře. Pěkný den

Jan Čučka

britská kočka

Vážený pane doktore, stále jsem hledala vet. ordinaci s noční pohotovostí a náhodně jsem se dostala na Vaše stránky, o Vaší ordinaci jsem nevěla,doufám,že jsem pochopila dobře. Prosím Vás, chtěla bych se Vás zeptat- mám 5 měsíční britskou kočičku a pokud se vše povede, tak na chov.Potřebuji zjištění KS a vyšetření na HCM a PDK i když je ze zdravého a kontrolovaného chovu.Mám kontakt na Sevaron v Brně,ale HCM a PDK sami posílají do ciziny.Prosím Vás tedy,nemáte jiný kontakt,kam by se stěry daly poslat? A dále kardio Sono vyšetřujete Vy ? Velmi Vám děkuji Darja Tocauerová

Jan Čučka

Dobrý den,

u nás fungují dobře 2 laboratoře – Sevaron a Vedilab. Některá vyšetření se zde nedělají.… Mám dobrou zkušenost s německým laboklinem. Echokardiografii dělám. J. Č.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1