logo Veterinární klinika Zvířecí doktor

Nejbližší další služba

MVDr. Lucia Revúcká Ambulance – interní medicína,
dnes, 10.00–15.00

Rychlý kontakt na recepci: 774226266

Poradna veterináře

Případné dotazy velmi rádi zodpoví naši veterináři a podělí se o názory, rady či doporučení.

Léčit na dálku neumíme. Platí, že pro diagnostiku problému nepostačí váš popis a bude nutné nás navštívit, ale snad tato poradna alespoň pomůže při řešení vašeho trápení. Těsíme se na vás.

Výpis rad on-line poradny, strana 8

vypadnutí zubu

Dobrý den, našemu (šesti měsíčnímu) psovi, vypadl horní špičák, tak že se ulomil a kořen plus část zubu zůstal v dásni. Myslíte, že to ještě samo vypadne nebo máme se psem přijet do ordinace? Děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

již jsme to vytáhli v ordinaci.....

Jan Čučka

Klíště

Dobrý den, mám německého ovčáka, kterému jsem našla uschlé klíště, ale nešlo vytáhnout. Druhý den mu to vypadlo samo nebo si to vyškrábnul. Po tem mu zůstala malá boulička se stroupkem. Když mu to zmáčknu tak z toho teče hnis a nechce se mu to hojit. Čím mu to mám vyčistit?

Jan Čučka

Do reaktivní tkáně po klíštěti se mohla dostat infekce. Doporučuji jodové preparáty, které velice dobře pronikají hluboko do tkání.

Jan Čučka

Stafylokok

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na váš názor ohledně léčení stafylokoka. Mám 9 měsíčního bulteriera a již tak 2 měsíce je léčen na toto onemocnění. Že se jedná o stafylokola bylo určeno pí. veterinářkou na základě jejích zkušeností – bez odebrání vzorku. Pes byl léčen 2x po 16dnech ATB, poté dostal 3x obden olejovou injekci, dalších 8 dní ATB. Vše vypadalo ok, ale nyní to vypadá, že se stafylokok opět vrací. Vím, že tato nemoc je běh na celý život, ale nerada bych psa krmila pouze ATB. Uvažovala jsem o homeopatikách, ale má veterinářka s nimi nemá žádnou zkušenost, tak mi nemůže ani poradit. Chtěla bych Vás proto poprosit o Váš názor na léčbu tohoto onemocnění. Předem moc děkuji

Jan Čučka

Dobrý večer,

nejdůležitější je vědět, co chcete léčit. Stafylokok patrří k normálnímu bakteriálnímu osídlení pokožky. Nesmí to ale být patogenní forma. V případě, že se prokáže při kultivaci patogenní forma, tak se udělá citlivost na antibiotika a citlivá antibiotika se mohou aplikovat i několik týdnů v kuse. Je otázkou, zda kožní problém je pouze bakteriální nebo i jiný.

Jan Čučka

Dobrý den,

mám takový dotaz, viděla jsem v televizi pořad o psech kde zjišťovali podle krve ,zda je krmení které se pejskovi dává je vhodné. Máme jorkšírka, má docela dost aktivit (agility, dlouhé vycházky) a nejsem si jista zda je krmení co dáváme vhodné, v posledmí době se mi zdá takový bez energie.

Dáváme Royal canin mini adult.

Chtěla jsem se zeptat ,jestli to také provádíte rozbory.

Velice děkuji

Jan Čučka

Dobrý den,

rozbory krve samožřejmě provádíme. Ta informace v televizi nebyla přesná. Určitě je dobré zkontrolovat krevní parametry, jestli je pes zdravý. Ale dle vyšetření krve neposoudíte kvalitu krmení V případě, že je pes unavený a má velikou zátěž můžete vyzkoušet nějakou zátěžovou formuli.

Jan Čučka

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli je možné dát psovi černé uhlí když je mu špatně od žaludku a jestli se mu mohou dát panadol čípky když má teplotu

Jan Čučka

Dobrý den,

živočišné uhlí psům neublíží. Paralen může být zrádný a u některých psů dráždí játra. Pro kočky je paralen toxický.

Jan Čučka

Borelioza

Dobrý den,

mám dotaz ,zda doporučujete očkování proti borelioze u pejsků ,a kdy by byl nejvhodnější termín na očkování?

Jan Čučka

Dobrý den,

nejvhodnějším obdobím pro očkování proti borelióze jsou zimní měsíce. Očkování vřele doporučuji. Vždy se vyplatí prevence než nákladná a komplikovaná terapie.

Jan Čučka

Kulhání

Dobrý den pane doktore, mám fenku labradora, 16 měsíců, asi od 4.měsíce nám kulhá. Do jednoho roku nám kulhala na přední pravou nožičku a nyní nám kulhá na přední levou nožičku. Kulhání pozorujeme nejvíce při zátěži, ale bohužel i při klidovém režimu. Máme za sebou několik rtg, posudky na dysplazii kyčlí a lokte, vše máme v pořádku. Na rtg je vše čisté. Rtg máme i tlapičky. Za sebou máme léčku rymadilem, injekční léčby atd. Bohužel se nám nepodařilo její kulhání odstranit. Myslíte že je možné že by to mohlo být růstové? A musí to být ortpedické? Prosím o radu. Děkuji moc

Monika

Jan Čučka

Dobrý den,

mohlo by se jednat o vracející se panostitidu – růstové onemocnění dlouhých kostí. Na dálku se velice špatně radí. Také záleží jak dlouho a v jaké dávce jste dávali Rimadyl.

J.Č.

Jan Čučka

čipování kočky

Dobrý den, pane doktore, prosím Vás, kolik u Vás stojí čipování kočky a lze ho spojit při jedné návštěvě s očkováním na FeLV, nebo je lepší udělat každý zákrok zvlášť ? Je čipování pro kočku zátěž ?

Děkuji Darja Tocauerová

Jan Čučka

Dobrý den,

čipování vyjde cca na 450 Kč. Je to procedura jako každá jiná injekce. Není problém čipování spojit s vakcinací. Zátěž to pro kočičku není.

J.Č.

Jan Čučka

FiP

Dobrý den,

pane doktore, buďte tak velice laskav a poradil mě. Mám 6 měsíční britskou kočku a velice váhám, zda ji mám nechat očkovat proti FIPU či ne.Přečetla jsem již hodně, ale názory se dost liší a v článku z Animal Clinic píší, že dlouhá léta bylo toto onemocnění považováno za infekční a mezi zvířaty přenosné, ale že poslední studie ukazuje.........během rozmnožování koronavirů v hostiteli může dojít k mutaci viru a právě tito mutanti způsobují u koček infekční peritonitidu. Ale jelikož tyto zmutované formy viru nejsou přenosné na dalšího hostitele, vyplývá z toho, že FIP není nakažlivým onemocněním. Vakcína proti FIP nezaručuje ochranu proti tomuto onemocnění, ale pouze zabraňuje infekci některými typy koronavirů, a to jen u koček, které do této doby neměly kontakt s tímto virem, ale s infekcí přijde běžně dostyku až 85% koček. Mám i soukromou informaci-neočkovat, vakcína sama může onemocnění vyvolat, nebo se z kočky může stát nosič. I postvakcinační sarkom mě děsí. Chtěla bych s kočkou absolvovat výstavy k uchovnění a bojím se jak očkování, tak neočkování. Prosím Vás, pane doktore jak mám postupovat. Laboratoř mám, protilátky nemá. Děkuji laskavě za odpověď Darja Tocauerová

Jan Čučka

Dobrý večer,

vzhledem k tomu, že máte negativní labolatorní nález, tak se Vaše kočička může očkovat. FIP způsobuje koronavirus, ale koronavirus také způsobuje průjmové onemocnění u mlsdých koťat a stím pak mohou souviset falešně pozitivní testy. Po očkování bude mít kočka protilátky. Postvakcinačního sarkomu se v tomto případě bát nemusíte, protže se jadná o slizniční vakcínu, která se nepíchá, ale aplikuje se do nosní dírky. FIP na výstavě chytnete velice nepravděpodobně.

Jan Čučka

štítná žláza – pes – II

Děkuji Vám za odpověď.

Jaké dermatologické vyšetření je kompletní,prosím. O autoimunitní problém se jedná určitě.

Pes nevykazuje t.č. žádné změny na kůži. Vše zmizelo po podávání Kefavetu.

Mám vyčkat, či se provádí krevní testy apod.? Mají význam kožní alerg. testy?Vzhledem k věku psa je nepravděpodobné, že by zabraly nějaké autovakcíny.

V intervalech cca 3 měsíce psovi recidivuje bakteriální zánět patního tíhového váčku.

Před léčbou je vždy provedena kultivace, citlivost.

Děkuji Vám. Houstová

Jan Čučka

V těchto případech je asi nejprůkaznější dermatologické vyšetření – kožní biopsie. Jsou určité parametry, které se dají testovat z krve, aby se potvrdilo nebo vyloučilo autoimunitní onemocnění, ale negativní vyšetření těchto krevních parametrů neznamená , že se o autoim problém nejedná. Bakteriální infekce může být pouze sekundární.

J. Č.

Jan Čučka

60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43, 42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 28, 27, 26, 25, 24, 23, 22, 21, 20, 19, 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1